Serwery dedykowane – jakie mają zalety?

  • 12.03.2019, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Serwery dedykowane – jakie mają zalety?
Nie ma wątpliwości, że serwery dedykowane to rozwiązanie dla najbardziej wymagających projektów. Coraz więcej takich przedsięwzięć pojawia się w Internecie. Warto zatem wyjaśnić, jakie zalety płyną z własnego serwera dedykowanego.

Część osób, które rozwijają skomplikowane i bardzo rozbudowane projekty internetowe (od dużych portali po różnego rodzaju usługi webowe), niekiedy szuka oszczędności kosztem infrastruktury IT. Wtedy zwykle zamiast serwera dedykowanego wybierane jest jedno z tańszych, ale zdecydowanie mniej wydajnych rozwiązań. To oczywisty błąd, który może pogrążyć cały projekt i przyczynić się do jego porażki. Tymczasem na rynku coraz więcej dostawców oferuje serwery dedykowane na bardzo atrakcyjnych warunkach (np. oferta marki Domeny.pl). Jeśli ktoś nadal ma wątpliwości, czy musi inwestować w serwer dedykowany, powinien przeanalizować zalety takiego rozwiązania. Oto kilka z nich.

Serwery dedykowane tylko do własnej dyspozycji

Serwery dedykowane mają tę niebagatelną zaletę, że pozostają do dyspozycji tylko i wyłącznie jednego użytkownika. Nie trzeba dzielić się zasobami. Nie tylko cała przestrzeń dyskowa jest do dyspozycji jednego klienta, ale także RAM, procesor itd. Przy dużych projektach internetowych ma to kluczowe znaczenie.

Gwarantowana przepustowość

Ogromne i do tego bardzo popularne projekty webowe wymagają dużej przepustowości. W przypadku serwera dedykowanego renomowany dostawca gwarantuje odpowiednią, wybraną przepustowość. Do tego przy tymczasowych wzrostach obciążenia ta przepustowość może zostać zwiększona w razie potrzeby.

Liczne dystrybucje, pełna kontrola

Serwery dedykowane mają również tę zaletę, że pozwalają na pełną kontrolę nad maszynami i do tego można je dowolnie konfigurować, instalować własne oprogramowanie. Ponadto niektórzy dostawcy udostępniają dodatkowo wiele dystrybucji i licencji do instalacji (np. systemy operacyjne, interfejsy itp.).

Nie tylko wyższa wydajność

Serwery dedykowane to jednak przede wszystkim znacznie wyższa wydajność niż w przypadku innych rozwiązań hostingowych. Przy dużych projektach to ważna kwestia. Mało tego, taki serwer to nie tylko wysoka wydajność, ale również duża stabilność. To zwykle maszyna o wysokich parametrach, składająca się z najnowszych komponentów i tym samym niezawodna. Parametry można samodzielnie dobrać, a więc serwer dedykowany jest ściśle dopasowany do potrzeb konkretnego projektu.

Serwery dedykowane są niezastąpione przy dużych i bardzo popularnych projektach. Warto o tym pamiętać już na etapie tworzenia takich projektów. Jeśli nawet na początek wystarczy takie rozwiązanie jak hosting współdzielony czy VPS, warto od początku być przygotowanym na to, aby móc w każdej chwili przenieść się na serwer dedykowany. W przypadku sukcesu projektu będzie to konieczne prędzej czy później.

Grupa Tipmedia
Podziel się: