Drewno, rattan czy plastik - pytamy eksperta, który materiał jest najlepszy do ogrodu

  • 09.04.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Drewno, rattan czy plastik - pytamy eksperta, który materiał jest najlepszy…
Kilkukrotnie w przeszłości zwracaliśmy się do ekspertów o poradę na tematy związane z aranżacją zieleni. Przygotowując materiał do kolejnych treści, tym razem opisujących projektowanie przestrzeni w ogrodzie, postanowiliśmy porozmawiać z jednym z doradców, reprezentujących wiodącą na rynku polskim sieć marketów budowlanych. Wspólnie próbowaliśmy znaleźć odpowiedź jakiego typu meble ogrodowe są najlepsze pod względem stosunku jakość-cena-design. Wybór padł na drewno, plastik i rattan.

Drewno

 

Nasz ekspert ze sklepu Produktyogrodowe.pl już na wstępie zaznaczył, że zazwyczaj meble drewniane klienci wybierają świadomie. Drewno dobrze się kojarzy, jest przytulne i ma pewną ugruntowaną pozycję w powszechnym mniemaniu. Jednak nie jest to materiał bez wad. Ma swoją wagę i wymaga montażu na miejscu. Jeśli chodzi o kolory i kształty – drewno nie grzeszy oryginalnością. Musimy też wiedzieć, że jest najbardziej wymagające w utrzymaniu. Co jakiś czas trzeba je impregnować i ponownie lakierować.

 

Drewno jest przyjazne środowisku, można je zawsze łatwo wkomponować w dowolny styl – nawet zmieniając całkowicie koncepcję w ogrodzie, meble z drewna znajdą sobie w niej miejsce. Ludzie cenią je sobie także dlatego, że tworzą całość z innymi produktami ogrodowymi, takimi jak altany czy pergole. Meble drewniane ładnie współgrają z zielenią i jeśli trzeba bardzo dobrze ją uzupełniają.

 

Plastik

 

Te meble są lekkie i tanie. Zazwyczaj składają się z kilku elementów, bez problemu dają się składać i rozkładać. Poza sezonem zimowym można bez trudu więc zwinąć je do garażu czy piwnicy. Jeśli chodzi o formę, to jednak rzadko mamy szansę dorównać estetyce meblom drewnianym. Plastik przywodzi na myśl raczej krzesła i stoły wykorzystywane w gastronomii – nie ma tu mowy o jakości i trwałości. Tworzywa sztuczne wystawione na trwałe działanie promieniowania słonecznego mogą blaknąć i odkształcać się. Siedziska nagrzewają się i momentami nie nadają się do komfortowego wykorzystania.

 

Jednak mimo wątpliwej żywotności mebli ogrodowych z plastiku, a także ich niewyszukanego designu trzeba postawić sprawę jasno – są najbardziej chodliwe. Sprzedają się, bo są tanie. Nawet jeśli uszkodzą się lub wyjdą z mody, ich zakup jest niewielką inwestycją i można sobie na niego pozwolić częściej, niż w przypadku mebli z innego surowca.

 

Rattan

 

Na twarzy naszego eksperta zawitał szeroki uśmiech. Okazało się, że rattan to materiał może i urokliwy, ale dobrze ogląda się go w ogrodach ... na zdjęciach w kolorowych magazynach. W praktyce rattan jest materiałem kruchym, łamliwym i co najważniejsze – nie podlega impregnacji. W warunkach naszego klimatu szybko gnije i traci kolor. Nic więc dziwnego, że oferty sklepów mają ich najmniej. Droższą, ale i trwalszą i bardziej nowoczesną w wyglądzie opcją jest technorattan. Jest to połączenie włókien polipropylenu z rattanem. Wygląda świetnie w nowoczesnych aranżacjach tarasów i altan ogrodowych, ale na okres zimy lepiej znaleźć dla nich jakiś ciepły kącik.

 

 

m4.jpg

Grupa Tipmedia
Podziel się: