Panele fotowoltaiczne - fakty i mity, które musisz znać

  • 26.11.2018, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Panele fotowoltaiczne - fakty i mity, które musisz znać
Instalacje fotowoltaiczne są obecnie coraz popularniejsze. Mimo to wciąż krąży wiele pogłosek i mitów na temat tego rodzaju alternatywnego źródła energii. Które z informacji są prawdziwe, a które mijają się z rzeczywistością?

Panele słoneczne nie generują energii zimą – MIT

Wiele osób zakłada, że do generowania energii przez panele konieczne jest mocne słońce i jednocześnie wysoka temperatura. Prawdą jest jednak, że upały mogą negatywnie wpłynąć na działanie instalacji. Zimą, panele również są w stanie odbierać promienie słoneczne, a dodatkowo niższe temperatury korzystnie wpływają na przebieg całego procesu.

Ogniwa wymagają konserwacji – FAKT

Aby instalacja fotowoltaiczna mogła sprawnie działać, konieczna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Brud, osad z deszczu czy kurz może znacznie zmniejszyć wydajność paneli. By wiedzieć, w jakim stanie są instalacje znajdujące się na dachu, warto zainteresować się oferowanymi przez producentów czujnikami spadku aktywności. Dzięki nim będziemy wiedzieli, kiedy należy zająć się czyszczeniem naszych paneli.

W nocy instalacja fotowoltaiczna nie działa – FAKT

Nocą panele nie mogą odbierać promieni słonecznych, dlatego proces generowania energii ustaje. Jednak wprowadzając odpowiednie działania, również w nocy możemy korzystać z darmowej energii. Wystarczy magazynować prąd, jaki jest generowany w ciągu dnia. Umożliwi nam to zamontowanie akumulatorów przy instalacji, co może doprowadzić nawet do całkowitego usamodzielnienia się od dostawców energii. 

Koszty paneli słonecznych nie zwrócą się – MIT

Wiele osób uważa, że instalacja paneli słonecznych jest nieopłacalna, a firmy pragną jedynie zarobić na zainteresowanych osobach. Faktem jest jednak, że koszty związane z montażem paneli zwracają się w ciągu kilku lat. Co więcej, gwarantują one realne, długotrwałe obniżenie kosztów związanych z opłatami za prąd. W Polsce możemy uzyskać również liczne dotacje, które również mogą nieco odciążyć osoby planujące zakup paneli. Wiele firm na polskim rynku pomaga w uzyskaniu dofinansowania do paneli słonecznych. Tutaj możesz przeczytać wszystkie ważne informacje dotyczące dotacji, montażu i opłacalności paneli słonecznych.

Panele słoneczne wymagają systemów śledzenia słońca – MIT

Dzięki systemom śledzenia instalacja porusza się zgodnie z ruchem słońca. Dzięki takiemu rozwiązaniu generowana energia może zostać zmaksymalizowana. Warto jednak zauważyć, że systemy te są znaczące zwłaszcza dla przedsiębiorstw, które wykorzystują ogromną ilość paneli zasilających ogromne obiekty. W przypadku domowego użytku, systemy śledzenia słońca nie są niezbędne, by móc cieszyć się z wielkości generowanej energii. Co więcej, taka inwestycja na mniejszą skalę, często byłaby zupełnie nieopłacalna.

Aby magazynować energię, musisz kupić drogi akumulator - FAKT

Posiadanie akumulatora pozwoli na magazynowanie odpowiedniej ilości energii, która będzie w stanie obsłużyć cały dom. Zakup takiego urządzenia wiąże się z koniecznym wydatkiem, warto jednak pamiętać, że inwestycja ta jest jednorazowa i w pełni zwróci się z upływem czasu. Warto również zaznaczyć, że koszty elementów niezbędnych do zakupu, wraz z rosnącą popularnością instalacji fotowoltaicznych, z roku na rok tanieją.

Instalacja paneli słonecznych wiąże się z licznymi korzyściami. Warto zapoznać się z jak największą ilością informacji na temat fotowoltaiki, jednak dobrze jest weryfikować wiadomości, które do nas docierają, gdyż część z nich może okazać się błędna. 

Grupa Tipmedia
Podziel się: