Moda na caravaning w liczbach

  • 22.11.2018, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Moda na caravaning w liczbach
Każdego roku przybywa w Polsce osób zainteresowanych zwiedzaniem świata kamperem. Ale choć rosnąca popularność caravaningu przekłada się na wzmożoną produkcję kamperów i wzrastającą liczbę rejestracji pojazdów tego typu, to wciąż w naszym kraju rynek samochodów kempingowych jest niewielki. Daleko nam pod tym względem do krajów takich jak Niemcy, Holandia czy Wielka Brytania, gdzie caravaning cieszy się prawie tak dużym zainteresowaniem jak wycieczki zorganizowane.

Zainteresowanie kamperami coraz większe

Według Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, w 2017 r. w Systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów wśród samochodów dostawczych do 3,5 t zarejestrowanych zostało 300 pojazdów kempingowych. Dla porównania, w roku poprzednim dokonano około 40 mniej rejestracji. Z roku na rok zainteresowanie kamperami jest coraz wyższe, co tylko potwierdza tezę, że Polacy lubią wypoczywać w kamperach. Niestety nie wszyscy mają taką możliwość, bowiem ceny mobilnych domów nie należą do najniższych.

Zakup nowego pojazdu to wydatek rzędu 100 tysięcy złotych. Średnia pensja w Polsce to około 3 tysiące netto. Przeciętny Polak ma inne ważniejsze wydatki, przez co zakup stosunkowo drogiego kampera odchodzi na dalszy plan. Dla przykładu, płace w Niemczech są prawie 4-krotnie wyższe niż w naszym kraju, dlatego też mieszkańcy tego kraju nie muszą wybierać, czy za odłożone pieniądze kupić samochód osobowy czy kamper, bowiem mogą mieć jedno i drugie – bo ich stać.

Sprzedaż kamperów wciąż niska

Tak jak już zostało wcześniej wspomniane, zakup kampera prosto z salonu to bardzo duży wydatek. Za lepiej wyposażone modele, cechujące się dobrymi danymi technicznymi, trzeba zapłacić nawet 200 tys. zł. Taniej można kupić proste auto kempingowe z niezbyt mocnym silnikiem. Zyskuje na tym sprzedaż przyczep kempingowych, których sprowadzono do kraju nawet 10 razy więcej niż kamperów. Osoby, którym mimo wszystko marzy się posiadanie kampera na własność, zazwyczaj rezygnują z zakupu nowego pojazdu i sięgają po pozostający w dobrym stanie technicznym model z rynku wtórnego. Ale te często liczą sobie kilka lat a ich stan nie jest idealny, dlatego z czasem może pojawić się konieczność wymiany niektórych podzespołów, co narazi właściciela na dodatkowe koszty.

Nowy prosto z salonu lub z historią z rynku wtórnego – nieważne, gdzie kupisz kamper. Zawsze pamiętaj o motorhome insurance online quotekorzystnej ofercie ubezpieczenia dla domów na kółkach, która zapewni Ci bezpieczeństwo w trasie i poza nią.

Grupa Tipmedia
Podziel się: