Kazimierz Dolny – Top 5 atrakcji turystycznych

  • 13.11.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Kazimierz Dolny – Top 5 atrakcji turystycznych
Kazimierz Dolny od lat cieszy się rosnącą popularnością wśród turystów. Największy ruch turystyczny odnotowuje się w miasteczku w okresie letnim, zwłaszcza podczas weekendów – w ciągu dwóch dni Kazimierz odwiedza nawet kilka tysięcy ludzi. Z kolei organizowane w Kazimierzu cykliczne festiwale filmowe i muzyczne przyciągają każdorazowo kilkanaście tysięcy osób. Co sprawia, że to niewielkie miasto jest tak interesujące? Przyjrzyjmy się pięciu topowym atrakcjom turystycznym Kazimierza nad Wisłą.

Korzeniowy Dół

Okolice Kazimierza Dolnego to wyjątkowe zagęszczenie malowniczych wąwozów, które wchodzą w skład tzw. Krainy Lessowych Wąwozów. Skąd się wzięły? Otóż średniowieczny Kazimierz nad Wisłą był ważnym punktem na szlaku handlowym, co wiązało się z rozbudowaną (jak na tamte czasy!) infrastrukturą drogową. Liczne drogi prowadzące do portu rzecznego sprzyjały tworzeniu się wąwozów drogowych, czyli głębocznic (wąwozy wytwarzane wzdłuż polnych dróg w wyniku działalności człowieka, powożonych przez niego wozów i końskich kopyt). System wąwozów w okolicy Kazimierza jest mocno rozgałęziony, a w jego skład wchodzą m.in.: Norowy Dół, Kamienny Dół, Wąwóz Plebanka, Chałajowy Dół, Doły Podmularskie oraz Korzeniowy Dół. Ten ostatni jest wymieniany zdecydowanie najczęściej jako „numer jeden” kazimierskich atrakcji.

Do Korzeniowego Dołu możemy dojść z Rynku spacerem (zajmie nam to około 20-30 minut) lub dojechać meleksem (koszt to kilkanaście złotych). Sam Wąwóz ma 500 metrów długości, a w środkowym odcinku jego ściany mają wysokość nawet 5-8 metrów. Krawędzie wąwozu porastają stare drzewa: dęby, lipy i graby, których korzenie wystają i zwisają ze ścian, tworząc wyjątkową atmosferę i wpływając na unikatowy klimat Dołu. Wąwóz Korzeniowy można zwiedzać bez żadnych ograniczeń – samodzielnie i z przewodnikiem (przez wąwóz ciągnie się ścieżka dydaktyczna). Niezwykłe wrażenie robi na turystach również nocne zwiedzanie Wąwozu (z pochodniami!), które organizują lokalni przewodnicy.

Ściana Płaczu

Kazimierz Dolny zamieszkiwała liczna społeczność żydowska, która doprowadziła do ukonstytuowania się gminy żydowskiej w miasteczku. Cmentarz żydowski zlokalizowany przy ulicy Czerniawy (w Wąwozie Czerniawy) został założony w 1851 roku, a podczas II wojny światowej - niemal doszczętnie zdewastowany przez Niemców. Macewy powyrywano wówczas z Cmentarza i użyto ich do wybrukowania dziedzińca przed siedzibą Gestapo (zlokalizowanej w kościele Reformatów). Dopiero kilkadziesiąt lat po wojnie (w latach 70-tych i 80-tych XX wieku) wydobyto z ziemi kilkaset potłuczonych nagrobków, z których następnie wybudowano Ścianę Płaczu.

Pomnik w kształcie pękniętej ściany, z umieszonymi nań kamiennymi macewami, zaprojektował na wzór jerozolimskiej Ściany Płaczu architekt Tadeusz Augustynek. Kazimierska Ściana Płaczu powstała, by upamiętniać okrutny los kazimierskich Żydów podczas II wojny światowej. Oprócz Ściany Płaczu, przy której zdecydowanie warto się zatrzymać i oddać choć chwili refleksji, na Cmentarzu znajduje się kilkadziesiąt nagrobków, z których najstarszy pochodzi z połowy XIX wieku.

Baszta i Zespół Zamkowy

Historia górujących nad Kazimierzem ruin zamku oraz baszty sięga XIV wieku. Pierwsza powstała wieża strażnicza, która pełniła funkcję baszty obronnej. Wzniesiono ją za czasów Władysława Łokietka (najprawdopodobniej w latach 1325-1327). W drugiej połowie XIV wieku, za panowania Króla Kazimierza, poniżej baszty wybudowano zamek otoczony murami obronnymi. W ciągu kolejnych wieków zamek przechodził z rąk do rąk, był nie tylko siedzibą królów, ale również starostów i wojewodów. Kilkukrotnie go rozbudowywano i kilka razy rujnowany (przez pożary i najazdy wrogów). Swoje walory użytkowe Zespół Zamkowy stracił ostatecznie w 1809 roku, po wysadzeniu przez Austriaków wieży zachodniej i zasypaniu zamkowej studni.

Obecnie turyści mogą zwiedzać odrestaurowany Zespół Zamek przez cały rok (z wyjątkiem kilku dni ustawowo wolnych), w godzinach: 10-16 w okresie od listopada do marca, w godzinach 9.15-17 w październiku i kwietniu oraz od 9.15 do 18 w okresie od maja do września. Wstęp dla zwiedzających jest biletowany.

Kościół Farny Jana Chrzciciela

Historia parafii w Kazimierzu Dolny sięga początków XIV wieku. Pierwsza wzmianka o kościele wzniesionym z miejscowego kamienia wapiennego pochodzi z 1325 roku. Początkowo świątynia była niewielka, z czasem została poddana rozbudowom, które miały dopasować jej rozmiary do potrzeb zwiększającej się liczby mieszkańców Kazimierza. W ciągu kilku wieków swojego istnienia fara uległa kilkukrotnie zniszczeniu – z powodu pożarów oraz m.in. potopu szwedzkiego, podczas powstania listopadowego i wojen światowych. Kościół Farny Jest uważany za jeden z najciekawszych zabytków architektonicznych Europy i był wzorem dla innych obiektów sakralnych regionu lubelskiego.

Kamienice Przybyłowskie i studnia miejska

Każdy turysta odwiedzający Kazimierz Dolny zatrzymuje się na dłuższą lub krótszą chwilę na Rynku. To tutaj bowiem stoi najsłynniejsza miejska studnia regionu (oprócz niej w Kazimierzu są jeszcze dwie inne). Przy Rynku również stoją zachwycające Kamienice, które na początku XVII wieku wybudowali dwaj mieszczanie, bracia: Mikołaj i Krzysztof Przybyłowie. To budowle o zachwycającej, manierystycznej architekturze, w której wyraźnie widoczne są zarówno miejscowe tradycje budowlane, jak i włoskie oraz niderlandzkie wpływy. Kamienice udekorowane są techniką stiuku i zwieńczone przepiękną, renesansową attyką (jedną z najładniejszych w Polsce).

Kazimierz Dolny to miasto turystyczne, które oprócz wielu atrakcji, oferuje odwiedzającym je gościom komfortowe noclegi i pyszne jedzenie. Wszystko po to, by zagwarantować optymalne warunki do zwiedzania i podziwiania miasteczka i jego okolic. Turyści mogą między innymi skorzystać z usług klimatycznej Willi Pod Basztą, w której znajdą wygodne i funkcjonalnie wyposażone pokoje oraz domowe jedzenie serwowane przez Restaurację Pod Basztą. Ogromnym atutem tego miejsca są profesjonalni, doświadczeni pracownicy, którzy z przyjemnością pomagają kościom Willi w zorganizowaniu czasu wolnego w Kazimierzu. Żadna z topowych atrakcji (i nie tylko) Was nie ominie!

Artykuł powstał we współpracy z Willą Pod Basztą: https://podbaszta.pl/. Do zobaczenia w Kazimierzu!

Grupa Tipmedia
Podziel się: