Mądre nagradzanie pracowników – na czym polega?

  • 30.10.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Mądre nagradzanie pracowników – na czym polega?
Wydawałoby się, że nagrody zawsze są skuteczne. Jeśli system nagradzania nie jest w firmie dobrze przemyślany, przyznawanie nagród, zamiast motywować zespół, może stać się zarzewiem konfliktów i obniżać chęć do pracy. Jak w takim razie mądrze nagradzać?

Wbrew pozorom uzupełnienie systemu motywacyjnego o nagrody nie jest łatwe. Z jednej strony, jeśli będą przyznawane zbyt często, staną się tak oczywiste, że nie będzie w nich nic wyjątkowego. Szybko przestaną motywować i potrzebne będą nowe działania. Z drugiej strony, kiedy są przyznawane niezasłużenie, ich skutek jest odwrotny. Dlaczego?

Kiedy nagrody nie motywują?

Przede wszystkim nagrody muszą być przydzielane sprawiedliwie i nie wszystkim. Jeśli zespół pracował nad jakimś projektem, a ktoś szczególnie się wyróżnił zaangażowaniem, kreatywnością, wtedy jak najbardziej nagroda powinna być przyznana. Może być to pochwała, premia, bon podarunkowy. Jednak jeśli nagrody dostanie cały zespół, a wśród wykonawców były osoby, które nie robiły nic lub niewiele, wtedy pojawi się poczucie niesprawiedliwości. Pracownicy, którzy ciężko pracowali nad realizacją zadań, poczują się pokrzywdzeni. Tymczasem ktoś, kto dał z siebie niewiele, dostaje potwierdzenie, że nie musi się starać.

Mądre nagradzanie polega na uwzględnianiu tego, jakie potencjalne skutki wywoła nagroda, czy na pewno będzie pełniła funkcję motywatora. Trzeba również zastanowić się, czy za jakiś czas, nagroda nadal będzie motywowała, czy będzie już zbyt mało atrakcyjna, by mobilizować do dalszego doskonalenia.

Jakie nagrody będą najlepsze?

Takie, które będą przez pracownika uważane za nagrody! Mądre nagradzanie nie polega na tym, by każdemu pracownikowi w ramach nagrody wręczać to samo. Nie każda nagroda będzie za taką uważana przez pracownika. Przykładowo osoba, dla której priorytetem jest rodzina, niekoniecznie będzie zadowolona z kolejnego szkolenia. System nagradzania musi być na tyle elastyczny, by uwzględniał różne potrzeby. Zainteresowania, temperament, priorytety są różne, dlatego każda osoba wybrałaby co innego. Zamiast zgadywać, co mogłoby być najlepszym motywatorem, można zainwestować w jedno z innowacyjnych rozwiązań, np. platformę nais.pl. Decydując się na nagradzanie internetowe, można dać pracownikom prawo do wyboru nagrody.

Jak to działa? Jeśli jest pracownik lub pracownicy, których przełożony chce wyróżnić, na specjalnej platformie przyznaje im pulę środków do wykorzystania w różnych miejscach. W myśl mądrego nagradzania nagroda zawsze będzie atrakcyjna – pracownik wybierze coś, co w danej chwili jest mu najbardziej potrzebne: wyjście na siłownię, bon na książki czy ubrania lub na zabawę dla dziecka. Poza tym pracodawca otrzymuje raport, w którym widzi, w jaki sposób środki są wykorzystywane, a przez to bliżej poznaje zespół, z którym pracuje. Im bardziej system nagród jest elastyczny i dopasowany do potrzeb, tym większa będzie satysfakcja i motywacja do pracy.

Grupa Tipmedia
Podziel się: