Precyzja, czyli największa zaleta frezowania CNC

  • 19.10.2018, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Precyzja, czyli największa zaleta frezowania CNC
Współczesne zakłady produkcyjne opierają się na automatyzacji przemysłowej, która łączy w sobie mnóstwo istotnych dla procesu produkcyjnego działań. Jednym z nich jest obróbka materiałów takich jak drewno, metal oraz tworzywa sztuczne.

Tego typu działania wymagają zastosowania zautomatyzowanych – nowoczesnych maszyn, które są w stanie produkować więcej w krótszym czasie. Mimo to największą zaletą technologii zwanej CNC jest niezwykle wysoka precyzja.

Jednym z procesów opartych na wspomnianej technologii jest oczywiście frezowanie. Jest to jedna z czynności wykorzystujących proces obróbki skrawaniem. Budowa tego typu obrabiarki jest stosunkowo prosta - w skład konstrukcji wchodzi frez, który odpowiedzialny jest za nadanie pożądanego kształtu określonemu materiałowi poprzez ruch obrotowy. W jaki sposób działa frezarka w technologii CNC? Jakie korzyści ze sobą niesie? Odpowiedź na te i wiele innych pytań w dzisiejszym artykule.

Rodzaje maszyn i dostępne frezy

Do podstawowych rodzajów maszyn stosowanych w procesie frezowania zaliczamy obrabiarki trzy-cztero- oraz pięcioosiowe. Dodatkowy podział klasyfikuje urządzenia na poziome, pionowe, uniwersalne oraz specjalistyczne. Warto wspomnieć, iż jeden z podziałów dotyczy również ulokowania wrzeciona – wówczas maszyny dzielimy na górnowrzecionowe oraz dolnowrzecionowe. Jeśli chodzi o sam proces frezowania to dzielimy go ze względu na konstrukcję frezarki. Do podstawowych rodzajów frezowania zaliczamy :

- frezowanie pełne

- frezowanie niepełne

- frezowanie swobodne

Ważnym czynnikiem jest zastosowanie odpowiedniego frezu, który dostępny jest w sklepie Akcesoria CNC pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/735-narzedzia/narzedzia-skrawajace

CNC – innowacyjna technologia w procesie frezowania

Współczesne frezarki stanowiące linie produkcyjne profesjonalnych zakładów wyposażone są w systemy CNC, czyli układy numeryczne sterowane poprzez specjalistyczne oprogramowanie - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/240-sterowanie-maszyn-cnc/oprogramowanie . Aby proces frezowania ruszył należy uprzednio przygotować cyfrowy projekt na podstawie którego będzie można zaprogramować urządzenie. Za przygotowanie urządzenia odpowiedzialny jest wykwalifikowany operator posługujący się jednym z kluczowych elementów frezarki CNC, czyli panelem sterującym.

Technologia CNC niesie ze sobą wiele korzyści, a do najważniejszych zaliczamy następujące :

- doskonały system zabezpieczeń i zwiększone bezpieczeństwo pracy

- duża wydajność oraz efektywność procesu produkcyjnego

- precyzja oraz powtarzalność

- łatwość w kreowaniu form złożonych

- wielofunkcyjność, uniwersalność oraz szerokie zastosowanie

- zwiększony komfort prac

Zastosowanie frezarek typu CNC daje mnóstwo możliwości, które nie tylko zwiększają skuteczność produkcyjną, ale także gwarantują jej wszechstronność. Wszystkie powyższe zalety wpływają na ograniczenie kosztów produkcyjnych, a zatem aspekt ekonomiczny również ma w tym przypadku ogromne znaczenie. Liczne korzyści wynikające z zastosowania innowacyjnej technologii sprawdzają się zarówno w przypadku produkcji masowej, jak i projektach zindywidualizowanych.

Artykuł dostarczył sklep techniczno-narzędziowy Akcesoria CNC oferujący wysokiej jakości chłodziwa do maszyn CNC - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/1097-chemia-przemyslowa/chlodziwo

Grupa Tipmedia
Podziel się: