Czytam bo lubię

  • 15.10.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Czytam bo lubię

Podobno z czytaniem jest źle, a kolejne raporty Biblioteki Narodowej i innych niezależnych instytutów stale pokazują, że Polacy nie sięgają po książki, a młodzież poza obowiązkowymi lekturami nie jest zainteresowana literaturą. Z drugiej strony widać, że akcje promocyjne robią bardzo dużo dobrego i często  w pociągu, a kolejce do lekarza czy też w parku można spotkać osoby pogrążone w lekturze. Zapewne jest ich relatywnie mniej niż kilkadziesiąt lat temu, ale warto zwrócić uwagę, że tylko w jakimś stopniu smartfony i technologia wyparły książki z życia codziennego, bo są przecież także zapowiedzią nowoczesnych rozwiązań takich jak audiobooki czy ebooki, które zmieniły oblicze czytających.

Literatura jest w modzie

Wiele akcji w dużej mierze skupionych jest na tym, by wskazać czytanie jako wartość nie tylko intelektualną. Pokazywanie się z książką w miejscach publicznych ma być po prostu trendy, a literatura otwiera horyzonty, zmienia poglądy oraz kształtuje wrażliwość. Oczywiście ludzi czytających do tej aktywności wcale przekonywać nie trzeba i z wielkim zaangażowaniem buszują oni wśród bibliotecznych regałów czy też na półkach w księgarniach w poszukiwaniu nie tylko nowości ale przede wszystkim lektur, które zmieniają sposób myślenia lub też po prostu pobudzają wyobraźnię czy też są doskonałą okazją do tego, by odpocząć lub czegoś się nauczyć. W szeregu różnych propozycji każdy znajdzie coś dla siebie, a sama książka staje się wartością ponadczasową. Może właśnie dlatego tak bardzo lubimy wracać do tytułów sprzed lat.

Inwestycja w literaturę

Każdy miłośnik książek oprócz ich czytania lubi także gromadzenie. I choć oferty bibliotek są bardzo atrakcyjne, to jednak są tytuły, które chcemy mieć na półce. Stąd też bardzo ważnym elementem stają się zakupy. Od kilku lat rośnie zainteresowanie ofertami księgarń internetowych, w których dostępna jest tania książka, literatura specjalistyczna, wydawnictwa muzyczne i wiele innych pozycji ze wszystkich możliwych dziedzin. Ta różnorodność sprawia, że nawet niszowe propozycje są dostępne online, a ich ceny stają się bardzo konkurencyjne w stosunku do stacjonarnych odpowiedników. Przewaga rynku e-commerce także w tym wydaniu jest rzeczywiście zauważalna, a zakaz handlu w niedziele tylko tę przepaść pogłębił. Praktyka pokazuje również, ze ilość i jakość asortymentu w księgarniach online jest dużo większa. Dotyczy to również nowoczesnych środków takich jak audiobooki czy ebooki. Zakupy przez Internet to również szybsza opcja, bo nic tak nie denerwuje miłośnika książek jak sprzedawca, który się na nich nie zna. 

Grupa Tipmedia
Podziel się: