Pierzga pszczela - jesienny must have

  • 10.10.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Pierzga pszczela - jesienny must have
Wiele osób zna prozdrowotne właściwości miodu, jednak tylko nieliczni interesują się pierzgą, która również pochodzi od pszczół. Dzięki tym pracowitym owadom możemy korzystać z dobroczynnych właściwości pierzgi. Czym dokładnie jest? Otóż, pszczoły zbierają pyłek z kwiatów i przenoszą go do ula. W ulu pyłek wykorzystywany jest przede wszystkim jako pożywienie pszczół, jednak część pyłku kwiatowego, w wyniku działania na niego temperatury oraz wilgoci jakie panują w ulu, poddana jest fermentacji mlekowej. I tak pyłek w wyniku biochemicznych przemian zamienia się w tak zwaną pierzgę pszczelą. Produkt ten jest, tak jak inne produkty pszczelarskie, bardzo zdrowy. Obecnie zdajemy sobie sprawę z tego, że to co pochodzi od natury, jest zdrowe. Nie inaczej jest z pierzgą pszczelą.

Wspaniałe właściwości pierzgi pszczelej


Pierzga pszczela ma podobne właściwości odżywcze jak pyłek kwiatowy, ma również działanie antybakteryjne oraz wzmacniające. Dlaczego jednak warto zaopatrzyć się właśnie w pierzgę, a nie pyłek? Trzeba pamiętać przede wszystkim, że profilaktyczne i lecznicze właściwości pierzgi są znacznie lepsze niż pyłku kwiatowego. Powód jest prosty: ma ona bogatszy skład niż pyłek kwiatowy, inny proces konserwacji oraz łatwiejszą przyswajalność. Specyfik ten zawiera bardzo dużo białka, a dodatkowo cukru, kwasu mlekowego. Posiada również witaminy takie jak: A, B1, B2, B12, C, PP, E, D, K , H, znajdziemy tu też makroelementy: fosfor, siarkę, potas, czy wapń oraz mikroelementy: magnez, miedź, kobalt, selen i wiele innych, a także enzymy (między innymi pepsyna, trypsyna, lipaza czy laktaza). Wpływ pierzgi na organizm człowieka jest bardzo trwały i co ważne nie obciąża wątroby.

Jak spożywać pierzgę pszczelą


Pierzgę pszczelą można spożywać na kilka sposobów. Przede wszystkim można zażywać ją bezpośrednio do ust bez przetwarzania, można również rozpuścić 1 łyżeczkę pierzgi w szklance z wodą, innym napojem lub miodem. Wybierając podanie z napojem warto pamiętać, że pierzgę powinno się moczyć około 4 godziny. Przykładowo można zalać pierzgę wieczorem, by następnie wypić ją rano. Tak samo należy przygotować taką miksturę rano, by wypić ją wieczorem. Pierzgę powinno się spożywać dwa razy dziennie. Rano na czczo i wieczorem przed snem.

Gdzie kupić pierzgę pszczelą


Obecnie bez trudu można kupić dowolny produkt w internecie, również pierzgę pszczelą. Trudno jest jednak wybrać sklep, w którym będą same certyfikowane produkty. Sprawdzonym i przede wszystkim wiarygodnym źródłem jest sklep internetowy Słoik Miodu. W sklepie internetowym Słoik Miodu, który zajmuje się sprzedażą najwyższej jakości miodów i produktów pszczelich, można bez problemu zaopatrzyć się w pierzgę pszczelą. Dodatkowo dla osób, które pragną dowiedzieć się czegoś więcej na temat pierzgi pszczelej zapraszamy na stronę https://www.miodoterapia.pl/produkty-pszczele/pierzga-pszczela/, która jest blogiem eksperckim o tematyce związanej z miodem i wyrobami pszczelimi.

Grupa Tipmedia
Podziel się: