Tanie soczewki kontaktowe - czy warto oszczędzać na szkłach kontaktowych?

  • 06.09.2018, 16:00
  • Grupa Tipmedia
Tanie soczewki kontaktowe - czy warto oszczędzać na szkłach kontaktowych?

Soczewki kontaktowe to produkt, który pozostaje w bezpośrednim kontakcie z tkankami oka. Oznacza to, że jest wyrobem medycznym, dopasowywanym i przepisywanym przez specjalistę oraz kontrolowanym przez niego w trakcie użytkowania przez pacjenta. Wszystkie zasady, na podstawie których szkła trafiają do pacjenta-klienta, są określone według konkretnych przepisów. Zatem podmioty zajmujące się sprzedażą produktów kontaktologicznych mają obowiązek szczególnego dbania o bezpieczeństwo pacjentów. Zasady doboru kontaktów oraz ich stosowania są określane przez środowiska związane z tym segmentem rynku, czyli np. przez Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki lub Polskie Stowarzyszenie Soczewek Kontaktowych. Oznacza to więc, że wszyscy którzy chcą zajmować się fachowo kontaktologią, muszą tych wszystkich przepisów przestrzegać.

Czy kupowanie soczewek w Internecie jest bezpieczne?

Kupowanie soczewek przez Internet jest obecnie najpopularniejszym sposobem nabywania produktów kontaktologicznych w Polsce. Jak już wspominaliśmy, wszystkie podmioty sprzedające soczewki bądź artykuły z nimi związane muszą przestrzegać przepisów ustanowionych przez inne, związane z rynkiem kontaktologicznym podmioty. Teoretycznie więc sprzedawcy internetowi powinni dbać o to, by:

  klienci zamawiali i otrzymywali soczewki, które zostały im wcześniej profesjonalnie dopasowane,

  klienci otrzymywali soczewki oryginalnie i fachowo zapakowane, w formie przewidzianej przez producenta (czyli np. nie w pojedynczych blistrach wyjętych wcześniej przez sprzedawcę z opakowań),

  klienci bezpiecznie korzystali z soczewek.

Rzeczywistość jednak ma niewiele wspólnego z tymi założeniami. W sprzedaży internetowej często nie obowiązują żadne zasady – wystarczy wejść na jakiekolwiek aukcje i dobrze poszukać, a z pewnością znajdą się oferty nawet używanych szkieł. Co prawda zdarzają się wyjątki, czyli sklepy internetowe stosujące się do przepisów określanych przez fachowe instytucje. Potwierdzają one jednak tylko regułę i stanowią niewielki procent w internetowym gąszczu sprzedawców. Ci zaś, którzy nawet nie stwarzają pozorów, że interesuje ich profesjonalne dopasowanie soczewek, a jedynie sprzedaż, często oferują szkła w bardzo korzystnych cenach. Niska cena nie zawsze jednak idzie w parze z bezpieczeństwem pacjenta, a także z jego zdrowiem oraz komfortem.

Dlaczego niektóre soczewki są dużo tańsze od pozostałych?

  mają gorsze właściwości – cechują się np. niższą przepuszczalnością tlenu lub uwodnieniem, nie są wykonane z dobrych jakościowo materiałów. Stosowanie takich szkieł może skutkować dyskomfortem pacjenta, a w następstwie – stanem zapalnym.

  są przestarzałe – przestarzałe materiały soczewek kontaktowych zwykle charakteryzują się niższą transmisją tlenu. Oczywiście istnieją pacjenci, dla których takie szkła będą akurat dobre. Jeśli jednak specjalista przepisał komuś silikonowo-hydrożelowe, ultra-nowoczesne, oddychające soczewki, a pacjent kupi na promocji szkła hydrożelowe starszej generacji, ich stosowanie może doprowadzić do niedotlenienia rogówki.

  są sprzedawane na sztuki – sprzedaż soczewek w nieoryginalnych opakowaniach, na sztuki, jest nielegalna. Jest korzystna wyłącznie dla sprzedawców, ponieważ pacjent nie ma pewności, że soczewki pochodzą od danego producenta i nie są przeterminowane. Ponadto tak zapakowane szkła często zaburzają okres i regularność wymiany.

  nie są oryginalne – podróbki, często azjatyckiej produkcji, nie są tymi soczewkami, za które się podają, co oznacza, że nie mają również ich właściwości i parametrów. Mogą stanowić o dyskomforcie pacjenta, nieostrym widzeniu, a także zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji.

Dlaczego nie warto oszczędzać?

  rezygnuje się z komfortu na rzecz tanich, ale niewygodnych soczewek,

  ryzykuje się swoje zdrowie i bezpieczeństwo,

  wybiera się niepewny produkt, który może pasować do oczu lub nie,

  zwiększa się ryzyko wystąpienia infekcji oczu,

  można zyskać negatywną opinię o samej metodzie korekcji.

Najtańsze soczewki kontaktowe

Czy zatem soczewki kontaktowe to metoda korekcji dla zamożnych? Oczywiście, że nie. O swoich możliwościach finansowych wiemy już podczas wizyty u specjalisty. Ten przed badaniem przeprowadza z nami wywiad, możemy mu otwarcie powiedzieć, jakie koszty jesteśmy gotowi ponieść. Na pewno weźmie to pod uwagę i przedstawi nam różne alternatywy. Obecnie na rynku kontaktologicznym występuje bardzo duża konkurencja, zwłaszcza w segmencie soczewek miesięcznych. Certyfikowane sklepy internetowe często mają w swojej ofercie wielopaki, okresowo obejmują promocją niektóre soczewki kontaktowe. Istnieją programy lojalnościowe, a nawet sprzedaż na raty. Warto pamiętać, że ceny szkieł kontaktowych oraz związanych z nimi akcesoriów są nieco niższe w sklepach internetowych niż u stacjonarnego optyka.

Grupa Tipmedia
Podziel się: