Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 11:10

Jak dokładnie wygląda proces recyklingu?

Przetwarzanie odpadów ma na celu zmniejszenie zużycia surowców naturalnych, ograniczenie ilości śmieci oraz zminimalizowanie stopnia zanieczyszczenia środowiska. Dzięki temu, że recykling pozwala powtórnie wykorzystać odpady do produkcji nowych dóbr z licznymi korzyściami dla środowiska, uważany jest obecnie za jedną z najskuteczniejszych metod jego ochrony. Na czym w praktyce polega recykling śmieci i jak wygląda recykling w specjalistycznych zakładach przetwarzania odpadów?
  • 17.01.2022 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak dokładnie wygląda proces recyklingu?

 

 

Na czym polega recykling odpadów?

Recykling śmieci to w rzeczywistości bardzo złożony system czynności i procesów, które prowadzą do odzysku surowców, materiałów oraz energii z odpadów różnych frakcji. Surowce pozyskane na drodze różnorodnych przekształceń mechanicznych, chemicznych i fizycznych są następnie używane do produkcji nowych wyrobów. Recykling odpadów i ich utylizacja prowadzone są przez wyspecjalizowane zakłady trudniące się gospodarowaniem odpadami i ich przetwarzaniem oraz wymagają zastosowania zaawansowanej technologicznie infrastruktury i szeregu skomplikowanych metod umożliwiających odzysk surowców dobrej jakości przy jak najmniejszych kosztach. Wraz z rozwojem technologii i rosnącą świadomością ekologiczną społeczeństw, recykling śmieci udoskonala swe metody, a przebieg procesów przetwarzania odpadów nieustannie podlega optymalizacji. Już od kilku dekad za najbardziej innowacyjne rozwiązania w dziedzinie recyklingu w Europie odpowiada firma Stena Recycling, która od ponad 20 lat zajmuje się zarządzaniem odpadami i ich recyklingiem również w Polsce. Zakłady przetwarzania Stena Recycling to najnowocześniejsze europejskie centra recyklingu odpadów, w których na imponującą skalę odzyskuje się cenne surowce z wielu różnych frakcji odpadów.

 

Rodzaje recyklingu i jego przebieg

Recykling odpadów często jest analizowany w kontekście tego, co jest efektem procesów przetwarzania śmieci i na tej podstawie wyróżnia się następujące rodzaje recyklingu: materiałowy, surowcowy, termiczny, organiczny i chemiczny. Recykling obejmuje ponadto różne rodzaje odpadów i w związku z tym opiera się on na rozmaitych sposobach ich przekształcania. Nieco inny przebieg będzie więc miał recykling tworzyw sztucznych, a inny np. recykling metalu. Stena Recycling pionierskimi metodami prowadzi efektywny i przyjazny środowisku recykling plastiku, metali, makulatury, elektroniki, odpadów niebezpiecznych i innych grup odpadów produkcyjnych. Na przykładzie nowatorskich rozwiązań stosowanych przez Stena Recycling można lepiej zrozumieć, jak w praktyce przebiega proces recyklingu i jakie są jego kluczowe etapy. Recykling śmieci rozpoczyna selektywna zbiórka odpadów, która pozwala wstępnie rozdzielić odpady na główne frakcje i skierować je do właściwych zakładów. Następnie w specjalistycznych zakładach Stena Recycling odpady są ponownie sortowane, czemu towarzyszy niekiedy ich demontaż oraz odseparowywanie poszczególnych odpadów, np. usuwanie elementów niebezpiecznych z elektroodpadów. Odpady wymagają zwykle w dalszej kolejności rozdrobnienia, oczyszczenia i dalszej, jeszcze precyzyjniejszej separacji. Poszczególne surowce wyodrębnia się przy użyciu nowoczesnych sensorów, sit, magnesów czy laserów. W zależności od frakcji i celu przetwarzania odpady poddaje się następnie różnorodnym przekształceniom (spalanie, elektroliza, utlenianie itp.), a odzyskane surowce i materiały finalnie trafiają do hut, odlewni, fabryk i zakładów produkcyjnych różnych branż, by stać się składową nowych produktów.

Materiał Partnera