Najważniejsze zasady pomocne podczas nauki języków obcych

  • 30.08.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Najważniejsze zasady pomocne podczas nauki języków obcych

Prawie każdy z nas uczył się jakiegoś języka obcego, lub nadal się uczy. Jednak czasem wiedza nie wchodzi do głowy tak szybko jak powinna, mimo intensywnego przerabiania wciąż tego samego materiału. Przedstawiamy najważniejsze zasady, którymi należy kierować się podczas nauki języków obcych!

Motywacja i cele

Na początek zadaj sobie pytanie po co się uczysz języka obcego? Określenie celu podejmowanych działań pozwoli znaleźć motywację do nauki. Musisz wiedzieć dlaczego to robisz i, przede wszystkim, dlaczego chcesz to robić. Chęci są kluczem do sukcesu, na siłę nie dasz rady! Jeśli masz problem z zabraniem się do nauki wypisz powody, dla których warto uwzględniając w nich swój cel. Możesz dopisać także sytuacje, w których przyda Ci się znajomość danego języka. Czytaj wypisane punkty tak często, jak będzie to potrzebne. Musisz uwierzyć, że to co robisz ma sens!

Systematyczność w nauce języka obcego

Ucz się małymi partiami! Podziel materiał na jak najmniejsze części i jednorazowo ucz się tylko jednej wyodrębnionej kategorii. Takie małe dawki wiedzy są lepiej zapamiętywane przez ludzki umysł. Możesz ustalić, że na przykład uczysz się przez 30 minut, albo dwa razy po 15 minut każdego dnia. Mózg nie będzie zmęczony materiałem, więc szybciej zapamięta to, czego w danym momencie chcesz się nauczyć! Dodatkowo wzrośnie Twoja motywacja i zadowolenie z siebie, bo będziesz produktywnie wykorzystywać wolny czas i zaczniesz zauważać pożądane efekty!

Praktyka

Sama teoria nie wystarczy, jeśli chcesz opanować znajomość danego języka obcego na wysokim poziomie. Język służy do komunikowania się! Zasady gramatyki i słownictwo są ważne, jednak bez mówienia, jak na przykład rozmowa z native speakerem, nie nauczymy się płynnie posługiwać danym językiem. Prawidłowe wymawianie głosek jest kluczem do zrozumienia wypowiedzi przez inną osobę, dlatego ćwicz nie tylko teorię, ale też praktykę!

Różnorodność

Oprócz systematycznego powtarzania materiału istotne jest także to, aby nie koncentrować się jedynie na jednej metodzie uczenia się. Nuda jest jednym z największych wrogów nauki! Pamiętaj więc, aby czasem zmieniać formy przyswajania wiedzy. Przy nauce języków obcych ważne jest to, aby ćwiczyć cztery grupy umiejętności: słuchanie, czytanie, pisanie i mówienie. Składa się to na całość praktycznego zastosowania języka. Jeśli zazwyczaj skupiasz się na rozwiązywaniu zadań utrwalających zasady gramatyki w pisowni i dużo czytasz, warto w ramach odskoczni posłuchać audiobooka lub porozmawiać ze znajomym w języku, którego oboje się uczycie.

Odpoczynek

W nauce ważne jest to, aby poświęcać na nią odpowiednio dużo czasu. Jednak równie ważny jest odpoczynek! Nie musi to jednak oznaczać, że leżysz i nie robisz nic, bo odpoczywasz! Ten czas warto poświęcić na rozwijanie swoich zainteresowań poprzez oglądanie filmów obcojęzycznych, czytanie artykułów i książek, albo słuchanie muzyki. Wszystko to sprawia, że język obcy pojawia się w życiu w sposób naturalny i przyjemny!

Nauka języków obcych nie jest taka trudna jak może się wydawać. Wystarczy wiedzieć, jak do tego się zabrać. A skoro po przeczytaniu tego artykułu już wiesz jakimi zasadami się kierować… to do roboty :)

Grupa Tipmedia
Podziel się: