Wszystko o częściach do wózków widłowych – dowiedz się już teraz!

  • 27.08.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Wszystko o częściach do wózków widłowych – dowiedz się już teraz!
Bez prawidłowo działających wózków widłowych trudno sobie wyobrazić sprawne funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw i firm. Czasem zdarza się jednak, że wózki, jak wszystkie urządzenia, ulegają uszkodzeniu lub zużyciu. Warto wtedy wiedzieć, gdzie można znaleźć części do wózków widłowych oraz na czym się skupić podczas ich kupowania. Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu – zapraszamy do lektury!

Wózki widłowe to niezbędny element wyposażenia każdego magazynu, hali, centrum logistycznego i wielu innych zakładów produkcyjno-przemysłowych. Są one nieocenioną pomocą przy transporcie bliskim ładunków, ich podnoszeniu oraz składowaniu. Bez nich wydajność całego przedsiębiorstwa oraz komfort pracy osób w nim zatrudnionych są znacznie niższe. Warto więc dbać o odpowiedni stan wózków widłowych, a w razie ich uszkodzenia wiedzieć, gdzie znaleźć odpowiednie części zastępcze.

Jak i gdzie kupić części do wózków widłowych?

  • samodzielnie – większość zakupów dokonywana jest dzisiaj przez Internet, gdzie mamy dostęp do ogromnej ilości części zamiennych, zarówno nowych, jak i używanych. Znajdziemy je na stronach firm zajmujących się sprzedażą części do wózków widłowych, na portalach ogłoszeniowych oraz na forach. Jeśli chcesz zaś zobaczyć przed zakupem przedmiot na własne oczy, szeroki wybór znajdziesz w sklepach stacjonarnych, w których możesz także skorzystać z porady sprzedawcy.
    Jeśli już decydujesz się na samodzielny zakup, zadbaj o to, by sklep, w którym kupujesz części do wózków widłowych, był zaufany, najlepiej należał do sprawdzonego dealera – masz wówczas gwarancję jakości produktu oraz możliwość jego wymiany lub zwrotu.
  • montaż w autoryzowanym serwisie – jest to wyjście łączące w sobie zakup części z usługą naprawy uszkodzonej maszyny, wymagającej właśnie wymiany zepsutych lub zużytych części na nowe. Powierzając naprawę swojego wózka autoryzowanemu serwisowi, masz pewność, że profesjonalni technicy zadbają o wymianę uszkodzonych części na oryginalne, przeznaczone specjalnie dla konkretnych marek wózków widłowych.
  • za pośrednictwem mechanika – często osoba, której powierza się naprawę wózka, zajmuje się jednocześnie zakupem brakujących części i ich montażem, ich cenę dolicza zaś do ogólnej ceny naprawy. Jest to wyjście podobne do powierzania naprawy autoryzowanemu serwisowi, w tym przypadku jednak warto mieć zaufanego mechanika, o jakości usług którego jesteś pewien, by uniknąć konieczności ponownego oddawania pojazdu do naprawy w niedługim czasie.

Mój wózek uległ uszkodzeniu – co teraz?

Na pewno dobrze wiesz, że niedziałające, niesprawne wózki widłowe mogą znacząco opóźnić wydajność całego przedsiębiorstwa, powodując tym samym znaczne straty finansowe. Dlatego gdy tylko dojdzie do ich uszkodzenia, warto jak najszybciej podjąć odpowiednie działania, by usunąć usterkę i podjąć pracę na nowo.

Istnieje tutaj znów kilka możliwych rozwiązań: gdy jest to rzecz drobna, niewymagająca specjalistycznej wiedzy, można ją powierzyć samemu operatorowi maszyny – mowa tu o np. o uzupełnieniu oleju napędowego w maszynie. Jednak w przypadku wszelkich uszkodzeń należy bezwzględnie oddać pojazd wykwalifikowanemu serwisantowi! Posiada on uprawnienia poświadczone certyfikatem konserwatora wózków widłowych wydawanym przez Urząd Dozoru Technicznego, oddanie więc naszego pojazdu w jego ręce jest gwarancją rzetelnej, dokładnej naprawy z zastosowaniem oryginalnych części wymiennych. Konserwatorzy wózków widłowych zajmują się też ich regularnym przeglądem. Co więcej, konserwator zadba także o odnotowanie przeprowadzonej naprawy w Dzienniku Konserwacji Wózka, który stanowi ważny dokument poświadczający historię napraw pojazdu.

Konserwatorzy są często zatrudniani bezpośrednio w zakładzie pracy, jako osobni pracownicy zajmujący się serwisowaniem wózków; także operator, jeśli posiada odpowiednie kwalifikacje, może być jednocześnie konserwatorem.

Jeśli jednak Twoja forma nie posiada wykwalifikowanych konserwatorów mogących zająć się naprawą zepsutego sprzętu na miejscu, rekomendujemy Ci oddanie pojazdu do autoryzowanego serwisu. Pracują w nim jedynie wykwalifikowani specjaliści, jest to zatem gwarancja rzetelnej naprawy naszego wózka z użyciem oryginalnych części zamiennych przeznaczonych specjalnie dla konkretnych marek. Serwisanci potrafią sprawnie naprawić każdy model, ich magazyn z częściami zamiennymi jest zaś bogato zaopatrzony, nie pojawia się więc zwykle konieczność sprowadzania brakujących części np. z innych krajów, co znacznie wydłużyłoby czas naprawy. Ponadto serwisy często oferują swe usługi w ramach tzw. full service – nie tylko naprawiona zostanie usterka, ale cały pojazd poddany jest od razu kompleksowemu przeglądowi, wymianie oleju itd. Otrzymujemy więc z powrotem sprzęt mogący nam służyć jeszcze długie lata.

Co jeszcze warto wiedzieć o częściach zamiennych?

Zużywanie się poszczególnych części pojazdu jest naturalnym procesem wpisanym w jego eksploatację, zwłaszcza intensywną. Nie należy zatem panikować, jeśli już dojdzie do usterki, lecz działać sprawnie, jak najszybciej oddając sprzęt do serwisu. Pozwoli nam to na szybkie odzyskanie naprawionego pojazdu bez niepotrzebnych przestojów w pracy.

Jednym z najczęściej ulegających uszkodzeniu elementów wózka widłowego są opony. Jest to część, która zużywa się najszybciej, zwłaszcza podczas intensywnej eksploatacji wózka lub regularnego używania go w trudnych warunkach. Opony powinny być dobierane z dużą dbałością o jakość wykonania – to od nich w dużej mierze zależy, jak nasz wózek będzie się sprawdzał podczas pracy. Innym elementem wózka, na który należy zwrócić szczególną uwagę, są widły – ze względu na to, że ich zadaniem jest przenoszenie i przewożenie ładunku niejednokrotnie o bardzo dużym ciężarze, mogą one łatwo ulec uszkodzeniu.

Przede wszystkim należy pamiętać, że, bez względu na to, jaki element wózka uległ awarii, powinien być on zamieniony na oryginalną część, przeznaczoną specjalnie dla danego modelu. Części nie są bowiem uniwersalne – część świetnie pasująca do wózka danej marki niekoniecznie równie dobrze wpasuje się w model innego producenta. Inną sprawą są tańsze odpowiedniki oryginalnych części – często właściciele wózków decydują się obniżenie kosztów naprawy poprzez wybranie zamiast części oryginalnych ich tańszych zamienników. Nie jest to jednak dobry pomysł – oszczędzanie na jakości wózka może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. wypadku podczas pracy.

Podsumowanie

Wózki widłowe, jak każdy sprzęt, ulegają co jakiś czas zepsuciu. Jako właściciele pojazdu mamy wówczas szereg możliwości na zaradzenie powstałej awarii. Zamiast jednak działać po omacku, decydując się na samodzielne kupowanie tanich części oraz korzystanie z usług niesprawdzonego mechanika, warto zdecydować się na kompleksową naprawę pojazdu w ramach oferty autoryzowanego serwisu, posiadającego najlepszej jakości części do wózków widłowych oraz profesjonalnych, wykwalifikowanych serwisantów. Pozwoli nam się to cieszyć sprawnością naszych wózków przez długie lata.

Części do wózków widłowych oraz kompleksową ofertę ich naprawy i konserwacji znajdziesz na stronach dealerów: Manitou24 (kliknij tu) Toyota-Widłowe (kliknij tu) oraz Cesab (kliknij tu).

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: