Wózek widłowy spalinowy - zakup i formalności

 • 26.07.2021, 10:00
 • Grupa Tipmedia
Wózek widłowy spalinowy - zakup i formalności
Prowadzisz przedsiębiorstwo, które wymaga transportowania dużych towarów? Chcesz usprawnić pracę, ale nie wiesz, jakie wózki widłowe będą najlepszym rozwiązaniem dla Twojej firmy? Nic dziwnego! Zakup odpowiedniego sprzętu to nie lada wyzwanie. Na rynku jest wielu dealerów i marek, a także modeli począwszy od wózków paletowy ręcznych, aż do tych bardziej zaawansowanych jak np. wózki widłowe elektryczne. W tym artykule dowiesz się dlaczego, dobrym wyborem może być wózek widłowy spalinowy.

Musisz wiedzieć, że wózek widłowy spalinowy...

 1. Jest przystosowany do pracy na zewnątrz. Żadne warunki pogodowe nie wpływają negatywnie na jego funkcjonowanie, ponieważ posiada specjalną osłonę na silnik, dzięki czemu jest wydajny i nie potrzebuje zbędnych postojów. Dodatkowo istnieje możliwość wyposażenia wózka spalinowego w osprzęt, który wspomaga pracę w trudnych warunkach pogodowych tj., śnieg czy deszcz. Są to: łańcuchy śnieżne, które zakłada się na koła. Pasują one do opon superelastycznych, a także pneumatycznych. Innym rozwiązaniem dla kół pełnych (superelastycznych) są kolce, które wkręca się w opony.
 2. Posiada nowoczesne filtry do emisji spalin, dzięki czemu jest ekologiczny i bezpieczny dla środowiska, a także pracowników w związku z tym można również używać go wewnątrz budynku.
 3. Jest bardziej wydajny niż wózek widłowy elektryczny. Przykładowo terenowy wózek widłowy jest w stanie unieść ładunek nawet do 10 ton.
 4. Usprawnia pracę, ponieważ dzięki napędowi operator nie musi używać siły fizycznej, co przekłada się na szybsze i efektywniejsze wykonywanie czynności, a także komfort pracownika.  

Ile zapłacisz za wózki widłowe spalinowe?

Wózki widłowe spalinowe - etap zakupu sprzętu

Bardzo ważnym elementem dla przedsiębiorcy, podczas podejmowania decyzji odnośnie do zakupu, jest cena. Koszt wózka widłowego spalinowego wynosi od 65 000 tysięcy, dla porównania, ceny zakupu wózków elektrycznych zaczynają się od około 70 000 tysięcy. Jest to znacząca różnica, biorąc pod uwagę, że wózek spalinowy charakteryzuje się dużo większą wydajnością, a także odpornością na warunki atmosferyczne.

Warto również rozważyć używane wózki widłowe, pamiętając o tym, aby wybierać renomowanych dealerów i znane marki np. Manitou, Still, Linde, Toyota, a także inne, które są doceniane na rynku. W przypadku nieznanego pochodzenia sprzętu, mogą pojawić się trudności z wymianą części do wózków widłowych, które ulegają eksploatacji. Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą, a twoja firma dopiero się rozwija, dobrym rozwiązaniem może być wynajem wózków widłowych.

Spalinowe wózki widłowe - na co zwrócić uwagę?

Inwestując w sprzęt, bez względu na decyzję czy będą, to wózki widłowe spalinowe używane czy nowe, warto podczas zakupu zwrócić uwagę na takie parametry jak:

 • Udźwig - przed zakupem, ważna jest analiza potrzeb w firmie, tak aby dostosować wózek adekwatnie do ciężkości towarów, które będą transportowane.
 • Wymiary - warto dostosować szerokość wózka do miejsc, w których będzie się poruszać. 
 • Marka - powyżej wspominaliśmy o markach, które warto wybrać. To istotne zagadnienie, ponieważ sprzęty znanych producentów są wykonany z wysokiej jakości materiałów, co za tym idzie, są one dużo trwalsze i wytrzymałe.

Dodatkowo przy zakupie używanego wózka widłowego, należy pamiętać o kilku kwestiach. Między innymi, jest to:

 • Gwarancja - okres gwarancyjny przy zakupie używanego, jak i nowego wózka widłowego spalinowego, przeważnie wynosi około dwóch lata. Daje to dodatkową korzyść i pewność, że maszyna posłuży stosunkowo dłużej, niż te, które takiej gwarancji nie posiadają.
 • Dokumenty - należy upewnić się, czy wózek widłowy jest zarejestrowany w Urzędzie Dozoru Technicznego oraz czy posiada dokumenty takie jak: raport serwisowy, instrukcja obsługi, certyfikat pochodzenia, dokumentacja rejestracyjna, specyfikacja techniczna.
 • Motogodzina - w przypadku używanych wózków, jest to bardzo ważny element, ponieważ dzięki informacji o ilości przepracowanych godzin w stosunku do ilości lat maszyny, można wywnioskować, jak wózek widłowy był eksploatowany.

Obowiązki po zakupie wózka widłowego spalinowego

Wózek widłowy spalinowy podczas pracy na zewnątrz

Po zakupie wózka widłowego spalinowego, należy dopilnować wszystkich formalności, aby w pełni prawnie korzystać ze sprzętu. Najważniejszą z tych procedur, jest złożenie wniosku o zarejestrowanie pojazdu jako urządzenia technicznego. Takie pismo składa się w UDT. Do wniosku należy załączyć dokumenty takie jak:

 • certyfikat pochodzenia,
 • specyfika techniczna,
 • instrukcja obsługi,
 • Dokumentacja Techniczno-Ruchowa pojazdu,
 • dokumentacja rejestracyjna.

Po otrzymaniu pozytywnego rozpatrzenia trzeba złożyć wniosek o przeprowadzenie badania UDT. Jeśli sprzęt otrzyma przychylną opinię komisji Urzędu Dozoru Technicznego, automatycznie zostaje zarejestrowany.

Jeśli wózek został zarejestrowany w Urzędzie Dozoru Technicznego, do obowiązków należy regularnie:

Butla gazowa - utrudnienie czy wygoda?

Wózek widłowy spalinowy napędzany LPG

Wózki widłowe spalinowe mogą posiadać dwa różne typy zasilania:

 • Zasilanie typu Diesel, czyli takie, które wymagają tankowania, ponieważ podobnie jak auta posiadają silnik.
 • Zasilanie LPG - butla z gazem znajduje się tuż za stanowiskiem pracownika. Każdy operator powinien, wiedzieć jak wymienić butlę gazową w wózku widłowym, natomiast nie każde szkolenie na operatora, daje takie uprawnienia. W tym celu trzeba odbyć dodatkowy kurs z zakresu bezpiecznej wymiany oraz eksploatacji butli z gazem.

Normy i wymogi dotyczące butli gazowych określone przez Dozór Techniczny 

 • ciśnienie w zbiornikach przenośnych powinno wynosić 1,6 MPa, 
 • stalowe butle muszą przejść badanie techniczne raz na 10 lat.

Butle gazowe powinny posiadać tabliczki z informacjami takimi jak: 

 • nazwa producenta,
 • ciśnienie,
 • masa pustej butli, 
 • numer fabryczny zbiornika,
 • typ przechowywania gazu, 
 • pojemność butli. 

Wytyczne odnośnie do składowania butli z gazem 

 • niezabudowane klatki magazynowe, 
 • w przypadku budynków mieszkalnych i użytku publicznego oddalone o 8 metrów, 
 • w przypadku innych typów zabudowań oddalone o 3 metry,
 • magazyn musi być wyposażony w gaśnice minimum 9 kg.

Dane dotyczą magazynów, w których przechowywane jest 40 zbiorników z gazem. Łączna masa nie może przekroczyć 440 kg. 

Uwaga! Butle nie mogą znajdować się w magazynach, które są blisko żywności, a także w pobliżu źródła ciepła. Nie umieszcza się również w pomieszczeniach zamkniętych lub pod ziemią. Zakaz dotyczy także miejsc, które są blisko pojazdów silnikowych.  

Nasuwa się pytanie, dlaczego napęd LPG jest tak popularny? Odpowiedź jest dość prosta - chodzi o niższe koszta eksploatacji. Gaz jest stosunkowo tańszy aniżeli Diesel. W związku z czym duża część przedsiębiorców decyduje się na zakup wózków widłowych spalinowych z napędem gazowym. Nie da się wprost stwierdzić - ile pali dany wózek, ponieważ wpływa na to dużo czynników takich jak: długość pracy, ciężar transportowanych materiałów, a także ekonomia jazdy. W przypadku wózków, które ważą około 3 tony, spalanie gazu waha się między 4 a 6 litrami na godzinę (są to orientacyjne wyliczenia).

Podsumowanie - wózki widłowe spalinowe

Wózek widłowy spalinowy sterowany przez operatora

Nie ulega wątpliwości, że przed zakupem wózków widłowych spalinowych należy przeanalizować potrzeby firmy oraz sprawdzić, do jakich warunków mają być przeznaczone dane urządzenia. Warto również dokładnie sprawdzić parametry techniczne niezależnie, czy są to wózki widłowe używane, czy też nowe.

Spalinowe wózki widłowe sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i otwartych. Dodatkowy osprzęt może zmienić w zupełności charakter urządzenia, w związku z tym swoje zastosowanie odnajdzie praktycznie w każdym zadaniu.  Pojazdy są stabilne i trwałe, a przede wszystkim w atrakcyjnych cenach, jeśli więc szukasz idealnego sprzętu do swojej firmy, wózki spalinowe mogą być dobrym wyborem. 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: