Czy warto skorzystać z pomocy księgowej przy rozliczaniu PIT?

  • 16.06.2021, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Czy warto skorzystać z pomocy księgowej przy rozliczaniu PIT?
Rozliczenie podatku PIT wciąż stanowi problem dla wielu osób. Na trudności narzekają zwłaszcza podatnicy, którzy osiągają dochody z wielu źródeł lub mają nietypowe problemy związane ze skorzystaniem ze zwolnień podatkowych lub ulg. W niektórych sprawach nawet urzędnicy z urzędu skarbowego lub infolinii podatkowej mają problemy z szybką odpowiedzią na zadane pytanie. Czy w takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy księgowej przy rozliczaniu PIT?

 

1. Rozliczenie PIT jest obowiązkowe

2. Rozliczanie PIT samodzielnie

3. Kiedy skorzystać z pomocy księgowej?

Przez długie lata okres rozliczenia podatkowego PIT wiązał się ze stresem dla wielu osób. Skomplikowany formularz należało wypełnić w określonym terminie i dodatkowo osobiście odwiedzić urząd skarbowy. Obecnie możliwe jest rozliczenie PIT przez Internet, co znacznie ułatwiło to zadanie. Większość podatników rozlicza się online samodzielnie. Niestety, niekiedy formularz PIT jest na tyle skomplikowany, że lepiej skorzystać z pomocy księgowej. Sprawdź, kiedy warto to zrobić. 

Rozliczenie PIT jest obowiązkowe

Wypełnienie PIT 36, 37 bądź innego formularza jest obowiązkiem każdego podatnika. Niedopełnienie go wiąże się z nałożeniem dotkliwych kar finansowych. Deklaracja PIT 36 lub 37 jest wybierana powszechnie, dlatego osoby, które z niej korzystają zwykle znajdują garść porad, dzięki którym łatwo rozliczą się samodzielnie bez niczyjej pomocy. W trudniejszej sytuacji są podatnicy, którzy rozliczają dochody z nietypowych źródeł lub prowadzą działalność gospodarzą.

Rozliczanie PIT samodzielnie

Bez względu na to, czy wybiera się PIT 37, czy PIT 36L, możliwe jest samodzielne rozliczenie się z fiskusem. W tym celu można udać się do urzędu z papierowym formularzem, jak i wysłać uzupełniony dokument elektronicznie przez Internet. W drugim przypadku podatnik wysyła ePIT w dowolnym czasie, nawet po godzinach pracy urzędu.

Do samodzielnego rozliczania PIT zachęca się przede wszystkim osoby, które mają tylko jednego pracodawcę i nie osiągają dochodów z innych źródeł. Pozostałe osoby powinny mieć większą wiedzę o prawie podatkowym, gdyż w przeciwnym razie zwykle mylą się w uzupełnianiu zeznania. Trudno jest im samodzielnie obliczyć wszystkie ulgi i odpisy, łatwo wylicza się za to podatek liniowy. 

Kiedy skorzystać z pomocy księgowej?

Z pomocy księgowej przy rozliczaniu PIT warto skorzystać w kilku przypadkach. Takie rozwiązanie jest odpowiednie przede wszystkim dla osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Ponadto warto z niego skorzystać, gdy chce się obliczyć podatek ze sprzedaży akcji, nieruchomości nabytej i sprzedanej przed upływem 5 lat od dnia przeprowadzenia pierwszej transakcji i gdy prowadzi się kilka biznesów jednocześnie. Księgowa pomoże uporządkować dokumenty potwierdzające dochody i poniesione koszty oraz prawidłowo przeniesie wszystkie niezbędne dane na odpowiedni formularz. 

Do księgowej w celu rozliczenia PIT mogą zgłosić się także osoby, które są na tyle zabiegane, że brakuje im czasu, by zająć się samodzielnie wypełnieniem PIT. Księgowa uzupełni PIT i przygotuje go do złożenia bez względu na rodzaj i liczbę źródeł posiadanych dochodów. Dzięki temu zyska się więcej czasu na realizację innych spraw związanych z codziennym życiem.

Co ważne, gdy korzysta się z pomocy księgowej przy rozliczaniu PIT, można czuć się bezpiecznie. Księgowa jest zobowiązana do zachowania tajemnicy zawodowej. Nie może zdradzać osobom trzecim danych osobowych klienta, ani wysokości osiąganych przez niego dochodów lub strat. Wszystkie informacje pozyskane w celu rozliczenia są poufne.

Grupa Tipmedia
Artykuł sponsorowany
Podziel się: