Wymiana walut jest bardzo droga!

  • 06.08.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Wymiana walut jest bardzo droga!
Niektórzy myślą, że wymiana walut jest tania. Nie, nie jest. Tak naprawdę jest bardzo droga.

Transfer pieniędzy za granicę kosztuje: to wie każdy. A jeśli do tego chcesz wymienić bezgotówkowo jedną walutę na inną, łączne wydatki mogą być szokująco wysokie. Tradycyjny bank to najdroższy sposób na zlecenie przelewu zagranicznego i przewalutowanie środków. Z pewnością droższy niż kantor internetowy. O ile?

 

Ile kosztuje wymiana waluty?

Kiedy zbadano średnią wysokość opłat za wymianę euro, dolara, funta i franka, nikt nie spodziewał się, że różnice w opłatach u poszczególnych operatorów będą tak gigantyczne. Pod uwagę wzięto: banki, kantory tradycyjne i kantory stacjonarne. Okazało się, że najdrożej za wymianę walut zapłacimy w bankach – średnia wysokość naliczanego w nich spreadu walutowego to 7,4%. Nawet w kantorach tradycyjnych, w których wymiana jest gotówkowa, spread walutowy jest niższy – wynosi ok. 2,4%. Opcją bezsprzecznie najtańszą okazała się wymiana waluty w kantorach internetowych, w których spread doliczany do kursów walut wynosi mniej niż 1%.

Kantory internetowe pozwalają zaoszczędzić pieniądze

W kantorze internetowym, takim jak kantoronline.pl można wymienić euro ze spreadem 0,6%. To jeden z pierwszych serwisów wymiany walut w Polsce, który na rynku działa już 7 lat. Pozwala on zaoszczędzić pieniądze na przewalutowaniu środków każdemu – od klientów indywidualnych po biznesowych. Dodatkowo oferuje szereg przydatnych funkcji: takich jak zamawianie kursu, automatyczna spłata rat kredytu walutowego czy tanie przelewy zagraniczne.

Dlaczego w bankach wymiana walut jest nadal tak droga?

Wiadomo powszechnie, że banki są instytucjami zaufania społecznego oraz filarem systemu finansowego. Kantory internetowe choć na rynku już funkcjonują dość długo, musiały dopiero zapracować na zaufanie klientów. Części z nich powiodło się. Mogą swoim klientom zaoferować niższe koszty za transakcję walutowe, ponieważ działają bezgotówkowo i dzięki sieci mogą mieć klientów z całego świata. Biznesowo działa tu wiec typowy efekt skali. Z kolei banki nie muszą redukować opłaty za przewalutowanie – spora rzesza klientów i tak dokona w nich wymiany waluty, ponieważ nie zaryzykuje zlecenia takiej transakcji u innego operatora.

Podsumowując

Gdy bijemy się z myślami, czy przewalutować środki i wysłać za granicę w banku, ale drogo, czy zdecydować się na kantor internetowy (rekomendujemy kantoronline.pl), ponieważ będzie taniej, może warto zarejestrować się w takim serwisie (jest to darmowe) i wymienić kilka złotych na próbę? Dzięki temu przekonamy się jak one działają i zyskamy pewność, że możemy w nich i bezpiecznie wymienić walutę, i zaoszczędzać swoje pieniądze. Jeśli interesuje Cię zakup korony czeskiej, przeczytaj koniecznie: Gdzie tanio kupić korony czeskie?

Grupa Tipmedia
Podziel się: