Nagrody dla "gospodarzy zabytków"

  • 02.05.2018, 08:00
  • bn
Nagrody dla "gospodarzy zabytków" Fot. ze strony www.lublin.uw.gov.pl. Laureaci konkursu "Laur Konserwatorski 2018".
Kompleksowy remont oraz konserwacja dworu w zabytkowym "założeniu dworsko-parkowym" w Udryczach (gm. Stary Zamość) zostały docenione. Za tę inwestycję właściciele kompleksu otrzymali Laur Konserwatorski 2018.

Chodzi o 7-hektarowy zespół pałacowo-parkowy w Udryczach. W jego skład wchodzą m.in. pochodzący z XVIII w. obszerny, murowany dwór, unikatowa kaplica ariańska oraz tzw. oficyna. Majątek został po ostatniej wojnie uwłaszczony. Przejął go Skarb Państwa. W dworze utworzono szkołę podstawową (kilkanaście lat temu uczyło się tam pół setki uczniów z Udrycz i okolicznych miejscowości). Ponad dziesięć lat temu zaniedbany majątek został przez gminę sprzedany. Okazuje się, że była to bardzo dobra decyzja. 

Promocja dobrych wzorów

W 2011 r. w Udryczach oddano do użytku nowiutki gmach szkoły, a zabytkowe budowle zostały przez nabywców pieczołowicie odnowione. Inwestycję wykonano na piątkę z plusem – pod każdym względem! Skąd o tym wiemy? W prestiżowym konkursie organizowanym pod patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków Krystyna Stańczyk i Eliza Kopeć, inwestorki z Udrycz, otrzymały Laur Konserwatorski 2018. 

"Celem konkursu organizowanego od 1999 roku jest wyłonienie wyróżniających się realizacji konserwatorskich cechujących się wysoką jakością, prawidłowością działań przy zabytkach, szczególną dbałością o kompleksowe przywrócenie im świetności; promocja dobrych wzorów realizacji prac (...), adaptacji i dbałości o właściwe jego utrzymanie i zagospodarowanie, a także uhonorowanie i wyróżnienie wzorowych inwestorów – gospodarzy zabytków" – czytamy na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

Jak widać, renowacja z Udrycz może stanowić teraz wzór dla innych tego typu realizacji (a zaniedbanych zabytków na Zamojszczyźnie przecież nie brakuje). Zostało to docenione. W tym roku wręczenie prestiżowych laurów dla owych "wzorowych gospodarzy zabytków" miało miejsce 23 kwietnia w murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wszystko odbyło się w należytej oprawie. W uroczystości wzięli udział m.in.: Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju, Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski, oraz Dariusz Kopciowski, lubelski wojewódzki konserwator zabytków.  

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

bn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe