Z LHS-em do Chin

  • 20.10.2016, 06:01
  • Zygmunt Nosal
Z LHS-em do Chin PKP LHS
Zamość: Spółka PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa weźmie udział w tworzeniu Międzynarodowej Transkaspijskiej Trasy Transportowej, która połączy Europę z Chinami bez pośrednictwa Rosji.

7 października 2016 r. w Astanie, stolicy Kazachstanu odbyło się posiedzenie Komitetu Koordynacyjnego ds. Rozwoju Międzynarodowego Transkaspijskiego Korytarza Transportowego. Uczestniczyli w nim przedstawiciele zamojskiej spółki PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Zbigniew Tracichleb, prezes zarządu PKP LHS oraz Dariusz Sikora, członek zarządu. W imieniu spółki podpisali deklarację przystąpienia do Komitetu Koordynacyjnego.

Komitet Koordynacyjny ds. rozwoju Międzynarodowego Transkaspijskiego Korytarza Transportowego TMTM został utworzony w roku 2014. Ma na celu zapewnienie połączenia transportowego pomiędzy Chinami i Europą przez Kazachstan, Azerbejdżan, Gruzję, Turcję i Ukrainę, a więc z pominięciem terytorium Rosji. Do Komitetu należą koleje Ukrainy, Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Turkmenistanu, Turcji i Chin. Korytarz ten jest alternatywą dla rosyjskiego korytarza TRANSSIB, który jest obecnie podstawowym szlakiem lądowym. To po nim do UE transportowane są towary z takich krajów jak: Japonia, Chiny, Korea i Tajwan.

Przystąpienie PKP LHS do Korytarza jest szansą na zwiększenie wymiany handlowej pomiędzy UE i Chinami w tranzycie przez terytorium Polski. Szczególnie w dziedzinie transportu intermodalnego, wykorzystującego do przewozu ładunków (np. w postaci kontenerów lub wymiennego nadwozia) więcej niż jeden rodzaj transportu.

– To wydarzenie bez precedensu dla rozwoju przewozów intermodalnych w relacji Europa –Azja. Powstaje alternatywne połączenie kolejowe przebiegające bezpośrednio z Chin do Polski przez kraje Azji Centralnej. Linia Hutnicza Szerokotorowa wykorzystująca techniczne możliwości Euroterminala w Sławkowie może być beneficjentem Nowego Jedwabnego Szlaku – podkreśla Zbigniew Tracichleb, prezes zarządu PKP LHS.

Więcej na ten temat przeczytasz w najnowszym wydaniu Kroniki Tygodnia.

Zygmunt Nosal

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 23.10.2016, 16:57
I bardzo dobrze. Przypominam tylko, że Chiny są na wschodzie

Pozostałe