Zamość: Będzie kolorowo i pachnąco. Powstaną dwie kwietne łączki

  • 21.04.2018, 14:00
  • ak
Zamość: Będzie kolorowo i pachnąco. Powstaną dwie kwietne łączki Fot. pixabay.com
Na razie wyznaczono dwie lokalizacje, ale nie jest wykluczone, że z czasem będzie ich więcej. W Zamościu będzie kolorowo, pachnąco i ekologicznie. Powstaną kwietne łąki.

Zanim jednak kwiaty wzejdą i zakwitną, trzeba je posiać. Zaplanowano to na najbliższy wtorek o godz. 13. Przedszkolaki i uczniowie zamojskich szkół spotkają się przed budynkiem Lunety (ul. Łukasińskiego 2 E), gdzie powstać ma jedna z dwóch kwietnych łąk. Druga zlokalizowana zostanie nieopodal, również na Plantach, przy budynku Galerii Rzeźby prof. Mariana Koniecznego.

Skąd pomysł na tworzenie na terenach zielonych takich ukwieconych naturalnie miejsc? Zamojscy ekolodzy apelowali o to do władz miasta już od dawna. Samorząd dał się przekonać.

Według ekspertów, miejskie łąki to naturalny filtr powietrza, dom dla pszczół, miejsce schronienia i pokarmu dla motyli i zwierząt. To idealna lokalizacja do prowadzenia terenowych lekcji przyrody, gdzie przedszkolaki i uczniowie zamojskich szkół, będą poznawać różnorodne gatunki roślin i owadów. Łąki nie potrzebują pestycydów, podlewania i koszenia - korzysta na tym nie tylko budżet miasta,ale przede wszystkim środowisko.

ak

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
K.Monty
K.Monty 21.04.2018, 16:02
ALE KTOŚ ZNALAZŁ POMYSŁ NA KASĘ. Takie łąki macie wkoło Zamościa u wielu rolników, którzy regularnie co roku koszą je w czerwcu lub lipcu- i co ważne zbierają siano. Bez zbierania siana po pokosie nie będzie tylu kwiatów- po kilku latach pozostanie głównie trawa i kilka mocniejszych gat. roślin zielnych. Pozostaje PROBLEM KLESZCZ - łąki nie koszone są siedliskiem kleszczy. Wyobrażam sobie przedszkolanki jak wybierają kleszcze z ubrań dzieci po takiej lekcji łąkowej. Strach wyobrazić sobie histeryczną matkę jak znajdzie rozdrapane ukąszenie po komarze i uzna to za rumień po kleszczu - po lekcji łąkowej. A może zrobić od razu kładki nad łąką aby dzieci nie łapały kleszczy tylko wąchały kwiaty. Jak nie wiadomo jak zrobić takie kładki to zapraszam do Poleskiego Parku Narodowego gdzie poprowadzono kładki dla turystów przez środek bagna. Zapominacie jeszcze o PSICH KUPACH - jak na Plantach będzie część trawiasta niekoszona to tam chętniej lecą pieski by w spokoju nawozić teren i zebrać kleszcze. Aby wzmocnić grzybnię tej łąki proponuje załatwić i rozsypać łajno od zebr z ZOO. Stałe nawożenie łąki przez psy i koniowate sprzyja rozwojowi pieczarek - przez to będą ekologiczne sosy grzybowe. Ciekawe co pomyślą turyści o włodarzach jak będą widzieli połacie Plant niekoszone- trzeba będzie zrobić kilka tablic informacyjnych mówiących o takim projekcie- bo niektórzy będą się dziwić . Można do tego wykonać kilka uli dla owadów różnych i pszczół oraz sztuczne zagłębienie/ mokradełko z wodą ( w podłożu włóknina). PODSUMOWUJĄC- pomysł ciekawy ale nie na 2 lata, a osoby z tego korzystające muszą mieć większą świadomość o całokształcie wielu spraw takiej łąki. Może lepsze i tańsze będą wycieczki busem do wsi Hubale czy Zarzecza, Topornicy do rolnika na taką łąkę. Pamiętajcie- ochrona roślin zielnych w tym chronionych i ptaków- to także użytkowanie łąk ze zbieraniem siana. Właściciel, który zaniedbuje łąke nie jest ochroniarzem naszej przyrody. Popatrzcie w okolicy w maju ile łąk nie kwitnie, a część jest przecudnie kolorowa- dlaczego? Zależy to od częstotliwości użytkowania łąk. A Ty elektrociepłownio Zamojska i inne spalarnie peletu dlaczego wolicie pelet z Ukrainy zamiast kupić siano od zamojskich rolników. A Wy politycy dlaczego nie wspomagacie dostatecznie rolników aby zachecic ich do koszenia łak i hodowli bydła. To co jest robione przez ARiMRol. to skromne działania w PROW i JPO. Co zrobić mają rolnicy z sianem?????? Może kilka przyczep wysypać po Agencje i biura PSL- PO- PiS. Zobaczcie ile bel siana leży na łąkach z ubiegłego roku.
dffnrQuuujuuuuujjjuujjjfffjjjjjnjqnmnnqeff
dffnrQuuujuuuuujjjuujjjfffjjjjjnjqnmnnqeff 21.04.2018, 14:30
Qujjuquqjqu

Pozostałe