Z kraju: W Sejmie o problemach rolników z Obszy

  • 12.04.2018, 19:20 (aktualizacja 12.04.2018, 19:32)
  • bw za ias24.eu
Z kraju: W Sejmie o problemach rolników z Obszy
Plantatorzy tytoniu, którzy walczą o odzyskanie pieniędzy za dostarczony surowiec, mieli okazję przedstawienia swoich argumentów w Sejmie. W czwartek 12 kwietnia delegacje kilku związków zawodowych, w tym Łukowsko-Obszańskiego Okręgowego Związku Plantatorów Tytoniu, wzięli udział w posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Podczas obrad były reprezentowane także inne resorty, które mają wpływ na sytuację rolników, czyli ministerstw finansów i sprawiedliwości. - Do tej pory spotykaliśmy z nimi na oddzielnych rozmowach, które nie przynosiły oczekiwanych rezultatów, bo nasi rozmówcy odsyłali nas do innych resortów. Tym razem była okazja do wspólnych rozmów w jednym miejscu, ale żadne wiążące decyzje nie zapadły. Otrzymaliśmy jedynie zapewnienie, że zostaniemy zaproszeni do prac w specjalnym zespole, który ma się zająć rozwiązaniem naszych problemów, i który ma powstać tak szybko jak to tylko będzie możliwe - relacjonuje w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową członek delegacji Ł-OOZPT i sekretarz gminy Obsza Grzegorz Wróbel. 

Wierzytelności wobec rolników sięgają około 15 milionów złotych. Niektóre dotyczą zapłaty za surowiec dostarczony jeszcze w 2014 roku do firmy Luxor, którą zajmuje się m.in. prokuratura. W związku z postępowaniem wyjaśniającym nieprawidłowości organy ścigania zabezpieczyły prawie 30 milionów majątku tej firmy, w tym pieniądze i około 1 tysiąca 700 ton tytoniu. Przedstawiciele resortu sprawiedliwości poinformowali w czwartek, że śledczy są bliscy zakończenia postępowania i skierowania sprawy do sądu. Taka odpowiedź nie satysfakcjonuje plantatorów, którzy obawiają się, że to jedynie wydłuży rozwiązanie problemu i domagają się już teraz odblokowania około 5 milionów złotych na uregulowanie należności.

Kolejne 10 milionów złotych jest winna rolnikom firma FTK w Krasnymstawie, która odebrała surowiec w 2016 roku - FTK jest w stanie likwidacji, którą zajmuje się syndyk, ale ciągle mamy nadzieję na odzyskanie naszych pieniędzy. W obliczu zagranicznej konkurencji proponujemy przejęcie FTK przez państwo i utworzenie na bazie tej firmy polskiego zakładu przetwórstwa tytoniu, którego teraz nie ma - mówi Grzegorz Wróbel.

Prezes tego związku Józef Pluskwa zapowiedział, że rolnicy czekają na zwrot należności do końca maja i zapowiadają strajk jeśli nie odzyskają swoich pieniędzy. - Czekamy na uregulowanie zobowiązań z Luxoru 3,5 roku, a w przypadku FTK - drugi rok, ale damy rządowi jeszcze jedną szansę na rozwiązanie tych problemów. Każda cierpliwość ma jednak swoje granice i przez kolejne lata nie możemy czekać - mówi IAS prezes Pluskwa. 

Według zapowiedzi przedstawicieli strony rządowej grupa robocza z udziałem rolniczej delegacji ma się spotkać w przyszłym tygodniu. 
 

bw za ias24.eu

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
lll
lll 13.04.2018, 19:40
złodziejstwo po staremu tak było za PO PSL ,i za PISu
basia
basia 13.04.2018, 09:43
pluskwa to porażka , sprzedał akcje tytoniowe i kupił poloneza,nie ma poloneza , nie ma akcji , ni z tyłu ni z przodu,taki to pluskwa , taki je,
jasiek
jasiek 13.04.2018, 09:07
Pytam któremu złodziejowi i aferzyście zabrano majątki pytam komu a tak szumnie PIS zapowiadał że będzie walczył o najsłabszych fikcja
Plantator
Plantator 12.04.2018, 20:46
uszczelnia sie Vat i inne ***rele a za jawnych złodzieji nie mogą się wziąć. pozdrawia plantator FTK-u ...

Pozostałe