Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 17 kwietnia 2024 01:32
Reklama
Reklama Baner reklamowy - Michał Mulawa

Wtedy ostatni raz widziałem ojca – wspomina Stanisław Starczuk

Na Ukraińskiej Liście Katyńskiej znalazł się Aleksander Starczuk urodzony pod Hrubieszowem.
Wtedy ostatni raz widziałem ojca – wspomina Stanisław Starczuk

To była mroźna sobota 10 lutego 1940 roku. Enkawudziści załomotali kolbami w drzwi domu Starczuków, którzy od kilku miesięcy mieszkali w niewielkiej wsi Baryszywka obok Równego. Wśród płaczu i lamentu domowników aresztowali Aleksandra Starczuka, plutonowego rezerwy 21 pułku ułanów. – Wtedy po raz ostatni widziałem ojca – mówi Stanisław Starczuk. Niespełna pół roku później w ręce NKWD wpadła reszta rodziny.

Aleksander Starczuk, syn Jana i Józefy z Antoniewiczów, urodził się w 1899 r. w Annopolu koło Hrubieszowa. Jako ochotnik miał brać udział w wojnie z bolszewikami w 1920 roku. Potem służył w ułanach m.in. w 21 pułku ułanów w Równem. Dorobił się stopnia plutonowego.

 W cywilu był szewcem. W 1926 roku poślubił Józefę z domu Wójcik rodem z Lublina. On miał 27 lat, ona 16. Młodzi osiedli w Pławanicach koło Chełma. Za zasługi w wojnie 1918-1921 Aleksander otrzymał koncesję na prowadzenie własnego sklepu spożywczo-monopolowego.

Aleksander Starczuk był patriotą. W domu czciło się wszystkie święta państwowe. W czerwcu podczas obchodów Święta Morza cała rodzina wyjeżdżała do Dorohuska nad Bug. Aleksander był też współinicjatorem zbiórki pieniędzy na budowę nowego budynku szkoły w Kamieniu koło Chełma oraz zbiórki pieniędzy na zakup ciężkiego karabinu maszynowego, którego tuż przed wybuchem wojny uroczyście przekazywano żołnierzom z jednostki w Chełmie.

 – Jako dziecku utkwił mi w pamięci obraz małego konika, który ciągnął za wojskową orkiestrą duży bęben, w który uderzał werblami wojskowy dobosz – wspomina pan Stanisław.

 

Ten dzień

Pławanice były dużą wsią. Mieszkało w niej około 120 rodzin. Tych narodowości polskiej było jedynie dziesięć, może kilkanaście. Były też 2-3 rodziny narodowości żydowskiej, resztę stanowili Ukraińcy. I to oni w połowie września 1939 roku, kiedy ważyły się losy Polski, utworzyli tzw. rewkomy, komunistyczne władze. Pan Stanisław pamięta jak do ich domu przyszli Ukraińcy z czerwonymi opaskami na rękach i aresztowali ojca. Żądali wydania służbowego pistoletu tzw. siódemki.

Kiedy, po kilku dniach "czerwonoopaskowcy" wypuścili Aleksandra, rodzina nie chciała kusić losu. W pośpiechu wyjechali za Bug. Osiedli w miejscowości Baryszywka, koło Równego. Aleksander Starczuk znał te tereny z czasów służby w wojsku.

 – Tato wynajął dom i zaczął pracować w kuźni, jako pomocnik kowala. Długo nie nacieszył się wolnością – wspomina pan Stanisław.

10 lutego 1940 r. NKWD załomotało do drzwi ich domu. Szukali broni. Aresztowali Aleksandra. Wkrótce wywieziono go w nieznanym kierunku.

 – Mama po bezskutecznych próbach skontaktowania się z nim zaczęła myśleć o powrocie w rodzinne strony. W lipcu 1940 r. nadała nasze rzeczy na bagaż do Włodzimierza Wołyńskiego. Sami udaliśmy się za bagażem – wspomina pan Stanisław.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: walecTreść komentarza: Un już ze swojej kieszeni zapłacił prawie 7 mln zł wyłudzonych na podstawie fałszywych dokumentów z UM. Zapłaciło starostwo a powinien un z kolego....Data dodania komentarza: 16.04.2024, 15:50Źródło komentarza: Hrubieszów: Odwołana dyrektor szpitala pozwała SPZOZ. Domaga się m.in. przywrócenia na stanowiskoAutor komentarza: RedTreść komentarza: Ludzie Towarzysza naprawdę odjechali. Widać, że to stara kadra hahaha Tylko im komuniści i ich dawni przyjaciele za Buga w głowie ;) Albo demony i mania prześladowcza. Kabaret na całego. Idę popcorn zrobić bo w telewizji same powtórki a tu można się po pachy ubawić ;)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 15:50Źródło komentarza: Wyniki wyborów w Szczebrzeszynie. Będzie druga turaAutor komentarza: Towarzysz Zbigniew siè już pakujeTreść komentarza: Towarzysz Zbigniew i jego ekipa to już totalnie odjechali. Piszecie takie bzdety, że śmiech bierze. Rozumiem, że wasz przekaz ma zniechęcić ludzi ale z tego co się słyszy to jest odwrotnie. Ludzie nie są głupi. Do zobaczenia w niedzielę przy urnach - możecie się już pakować.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 15:14Źródło komentarza: Wyniki wyborów w Szczebrzeszynie. Będzie druga turaAutor komentarza: Myszka MikiTreść komentarza: Za 2 lata jak Gałecki sprywatyzuje szpital i przejmie władze absolutna to wtedy zrozumiemy jaki popełniliśmy błąd w czasie wyborów. Oczywiście wina będzie zrzucana na Jarosińska a Gałecki już ręce zaciera na szpitalną kasę.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 15:00Źródło komentarza: Hrubieszów: Odwołana dyrektor szpitala pozwała SPZOZ. Domaga się m.in. przywrócenia na stanowiskoAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Rafał chwali się, że zna osoby zza granicy, które w jego filmiku na Facebooku go popierają. Bardzo ciekawe, szczególnie ta pierwsza rosyjskojęzyczna osoba. Niby z Mołdawii, ale jaki region to już nie powiedział, może Nadniestrze - opanowane przez rosyjskich spearatystów? Swoje ideały sprzedał i nie kryje się z tym, że jest partyjniakiem, ale czy posunął by się do współpracy z ruskimi? W jego wypadku wszystko jest możliwe proszę Państwa! Poza tym już stosuje radzieckie sztuczki w postaci ograniczania wolności słowa. Nie można nawet napisać komentarza pod jego postami, bo ten cykor boi się prawdy.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 14:57Źródło komentarza: Wyniki wyborów w Szczebrzeszynie. Będzie druga turaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Broń Boże! Rafał jest wystarczająco odklejony od rzeczywistości, narkotyki mu do niczego nie są potrzebne.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 14:51Źródło komentarza: Wyniki wyborów w Szczebrzeszynie. Będzie druga tura
Reklama
Reklama