Online ułatwia życie

  • 18.10.2016, 06:00 (aktualizacja 19.10.2016, 10:40)
  • Kronika Tygodnia | Wiadomości z regionu Zamość, Biłgoraj, Hrubieszów, Tomaszów Lub.
Online ułatwia życie
Mieszkańcy Wysokiego pod Zamościem są zadowoleni. Nie dość, że mogą korzystać z internetu, to na dodatek dostali szybkie i niezawodne łącze. Bez unijnego wsparcia nie byłoby to możliwe.

Do tej pory z dostępem do internetu w Wysokim było różnie. Sygnał radiowy szwankował, a doprowadzeniem internetu "po kablu" do tak małej miejscowości nie byli zainteresowani wielcy operatorzy.

Od ponad roku mieszkańcy Wysokiego, ale także 19 innych wiosek mogą korzystać z niezawodnego i szybkiego światłowodu o prędkości nawet do 500 Mb. To efekt dwóch projektów zrealizowanych przez firmę Derkom z Zamościa, jednego z beneficjentów Programu Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

Z tego źródła spółka sfinansowała dwa przedsięwzięcia związane z budową światłowodowej infrastruktury dostępu do internetu wokół Zamościa i Szczebrzeszyna. Jeden projekt o wartości ponad 8.9 mln zł objął swoim zasięgiem 6, a drugi, o wartości ponad 9 mln zł - 14 miejscowości.

- Łącznie podłączyliśmy do sieci światłowodowej blisko 2,5 tys. abonentów, o prawie 300 więcej niż pierwotnie zaplanowaliśmy w projekcie. To świadczy, że była to inwestycja potrzebna i oczekiwana przez mieszkańców - mówi Dariusz Klimczuk prezes Derkomu.

  Na lata 2014-2020 zaplanowano 14 mln euro więcej na działania związane z cyfryzacją.

Oczywiście dla jego firmy inwestycja były też wyzwaniem finansowym. Kredyty i pożyczki zaciągnięte na wkład własny firma będzie spłacać jeszcze przez wiele lat. Dariusz Klimczuk nie ukrywa, że z niecierpliwością czeka na ogłoszenie kolejnych naborów.

Posłuchaj więcej o projekcie:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dla przedsiębiorców i instytucji głównym źródłem pozyskiwania wsparcia będzie teraz Program Polska Cyfrowa 2014-2020. Na poziomie kraju zaplanowano 16 konkursów. Wspierane będą cztery obszary. Pierwszy to budowa nowoczesnych dostępowych sieci szerokopasmowych. Drugi rozwój kompetencji cyfrowych. Trzeci wsparcie dla programistów w działaniu E-Pionier. Czwarty obszar to wsparcie informatyzacji. Tu przewidziano fundusze dla administracji, cyfryzację zasobów kultury, informatyzację firm, rozwój e-handlu.

Z korzyścią dla społeczności

Tymczasem, na rozstrzygniecie konkursu w ramach Regionalnego Programu Województwa Lubelskiego (RPO WL) - Cyfrowe Lubelskie czekają też przedstawiciele samorządów terytorialnych z regionu. W konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie oprócz gmin i powiatów ich związków i stowarzyszeń mogły uczestniczyć także m.in. szkoły wyższe, jednostki naukowe, organizacje pozarządowe, a także kościoły i związki wyznaniowe. Nabór zakończył się 14 października 2016. Do rozdysponowania było 88,8 mln zł.

Efekty RPO WL 2007-2013 w liczbach

Wnioskodawcy mogli starać się o wsparcie projektów dotyczących rozwoju elektronicznej administracji w różnych zakresach: na wdrożenie systemów informatycznych, procedur bezpieczeństwa cyfrowego, cyfryzację, informatyzację procedur wewnętrznych, zakup lub wykorzystanie podpisu elektronicznego. Wnioskować można było także o wsparcie przedsięwzięć dotyczących rozwoju elektronicznych usług publicznych, np. budowę, rozbudowę lub zakup systemów teleinformatycznych zapewniających dostępność, integrację oraz cyfryzację nowych usług i poprawę funkcjonalności istniejących usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną w zakresie m.in. e-administracji, e-kultury. Na dofinansowanie mogły liczyć również projekty dotyczące zwiększenia dostępności informacji sektora publicznego w tym digitalizacje zbiorów kulturowych i naukowych.

- W ramach „Cyfrowe Lubelskie” ogłosimy jeszcze konkursy o dotację, bo cała pula - około 230 mln zł - przeznaczona na cyfryzację w RPO nie została jeszcze wykorzystana. Kalendarz naborów na 2017 rok podamy do końca listopada – mówi Paweł Florek z Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym.

Łatwiejszy dostęp

W poprzednim RPO WL na działanie związane z rozwojem społeczeństwa informacyjnego wydano blisko 58 mln euro. Zrealizowano 61 projektów, w ramach których dostęp do internetu uzyskało ponad 1,8 mln mieszkańców regionu. Powstało 1509 punktów, z których bezpłatnie korzystamy serfując on-line a do nowoczesnej sieci internetowej podłączono 553 instytucje. Realizatorami tych przedsięwzięć były głównie gminy i powiaty. Dzięki tym środkom gmina Zamość utworzyła w budynku urzędu gminy publiczne punkty dostępu do internetu, dwa telecentra (w Sitańcu i Wysokim), trzy hotspoty (w miejscowości Kalinowice i urzędzie gminy w Zamościu). Na korytarzach urzędu gminy i szkoły w Kalinowicach pojawiły się też dwa infomaty.

Miasto Zamość zakupiło i wdrożyło system tworzenia, gromadzenia, przeszukiwania i prezentacji on line rejestru zabytków, zbioru rejestrów działalności gospodarczych wraz z panelem zarządzanym przez przedsiębiorców. Zakupiono i wdrożono wielojęzykowy, interaktywny system informacji internetowej on-line turystycznej i gospodarczej.

Gmina Szczebrzeszyn stworzyła zaś portal informacyjno – promocyjny, uruchomiła szerokopasmowy dostęp do Internetu oparty na sieci bezprzewodowej, a na terenie gminy zamontowała 5 infomatów.

Powiat chełmski kupił m.in. oprogramowanie, dzięki czemu mieszkańcy powiatu korzystają z platformy formularzy elektronicznych, elektronicznej skrzynki podawczej czy systemu płatności.

 

Regionalistów, uczniów, studentów, wszystkich tych, którzy rozwijają swoje zainteresowania ucieszyło uruchomienie Lubelskiej Biblioteki Wirtualnej. To przedsięwzięcie miasta Lublin, do którego przyłączył się samorząd Zamościa. Od września 2015 roku portal umożliwia czytanie przez internet książek i czasopism, studiowanie dokumentów, oglądanie map i fotografii. Zapisano w postaci cyfrowej kilkadziesiąt tysięcy pozycji części zasobów bibliotek uczelnianych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytetu Medycznego. Cyfrową postać mają też zbiory Książnicy Zamojskiej, miejskiej i wojewódzkiej biblioteki publicznej w Lublinie oraz Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie. Nie bez znaczenia jest i to, że w ten sposób zabezpieczono także najcenniejsze dokumenty i piśmiennicze zabytki kultury regionu.

ROH

Kronika Tygodnia | Wiadomości z regionu Zamość, Biłgoraj, Hrubieszów, Tomaszów Lub.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
radyk
radyk 20.10.2016, 18:58
To niektórym zachce się i pożyczać pieniądze przez internet - szybko: http://pamietnikwindykatora.pl… Uwaga na te pożyczki, nie zdążysz pomyśleć, czy naprawdę ją chcesz i czy dasz radę spłacić, a już ją masz.

Pozostałe