Lubycza Królewska: Sporna pamięć o milicjantach

  • 20.03.2018, 15:06
  • Robert Horbaczewski
Lubycza Królewska: Sporna pamięć o milicjantach
Wojewoda lubelski wytknął samorządom Tomaszowa Lubelskiego, Lubyczy Królewskiej, Telatyna, Łaszczowa, że na ich terenie znajdują się jeszcze obiekty, które podlegają dekomunizacji. Dał samorządom na usunięcie lub zmianę napisów czas do końca marca. – Buldożerów na pomniki nie będziemy wysyłać- – mówi Marek Kellner, sekretarz gminy w Lubyczy Królewskiej.

Dekomunizujemy te tablice i pomniki, które odnoszą się wprost do instytucji, ludzi i organizacji bądź symboli totalitaryzmu komunistycznego. To jest zaległość, którą dziś musimy odrobić – mówił na konferencji prasowej w Lublinie Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

W całym województwie urzędnicy wojewody doliczyli się ponad setki takich obiektów. W powiecie tomaszowskim 9 obelisków i tablic. Najwięcej w gminie Lubycza Królewska, która w ubiegłym roku zakończyła dekomunizację swoich ulic i skwerów.  

Na terenie tej gminy wojewoda zakwestionował pięć obelisków upamiętniających śmierć funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej w walce przeciwko UPA. Na liście znalazł się obelisk w Zatylu informujący, że dniu 11 grudnia 1944 roku polegli funkcjonariusze MO Stefan PokrywkaStefan Kraszewski i Jan Wywrotki w walce z nacjonalistyczną bandą UPA. Jest tam także obelisk znajdujący się przy drodze krajowej Potoki – Hrebenne z napisem: "W tym miejscu w dniu 28.II.1945 r. polegli funkcjonariusze MO Piotr ŁuszczyńskiWasyl Stecyna od kuli nacjonalistycznej bandy UPA". Wojewoda domaga się też likwidacji obelisku w Rudzie Żurawieckiej, gdzie znajduje się napis: "Bohaterom poległym w walce z bandami UPA 22 III 1945 r.". Na liście jest obelisk w Nowosiółkach Przednich upamiętniający śmierć od kul nacjonalistów UPA w dniu 5 V 1945 r. funkcjonariusza MO Władysława Górnickiego. Zniknąć z przestrzeni publicznej ma też napis na obelisku w Lubyczy Królewskiej, który informuje, że: "W miejscu tym w dniu 1 VII 1947 r. poległ funkcjonariusz MO plut. Tadeusz Czuraba przy zdobywaniu bunkra bandy UPA".

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Robert Horbaczewski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
batiuk
batiuk 24.11.2020, 00:29
„przy zdobywaniu bunkra bandy UPA"… A było banalnie. Czuraba dostał cynk od dziewczyny z Zatyla, że jej były i jego kumpel ukrywają się w piwnicach pałacu…
weteran
weteran 20.08.2018, 14:18
To straszne co ta "dobra" zmiana robi z historią

Pozostałe