Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 15:28
Reklama Baner reklamowy FOOD P

Lubycza Królewska: Sporna pamięć o milicjantach

Wojewoda lubelski wytknął samorządom Tomaszowa Lubelskiego, Lubyczy Królewskiej, Telatyna, Łaszczowa, że na ich terenie znajdują się jeszcze obiekty, które podlegają dekomunizacji. Dał samorządom na usunięcie lub zmianę napisów czas do końca marca. – Buldożerów na pomniki nie będziemy wysyłać- – mówi Marek Kellner, sekretarz gminy w Lubyczy Królewskiej.
Lubycza Królewska: Sporna pamięć o milicjantach

Dekomunizujemy te tablice i pomniki, które odnoszą się wprost do instytucji, ludzi i organizacji bądź symboli totalitaryzmu komunistycznego. To jest zaległość, którą dziś musimy odrobić – mówił na konferencji prasowej w Lublinie Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

W całym województwie urzędnicy wojewody doliczyli się ponad setki takich obiektów. W powiecie tomaszowskim 9 obelisków i tablic. Najwięcej w gminie Lubycza Królewska, która w ubiegłym roku zakończyła dekomunizację swoich ulic i skwerów.  

Na terenie tej gminy wojewoda zakwestionował pięć obelisków upamiętniających śmierć funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej w walce przeciwko UPA. Na liście znalazł się obelisk w Zatylu informujący, że dniu 11 grudnia 1944 roku polegli funkcjonariusze MO Stefan PokrywkaStefan Kraszewski i Jan Wywrotki w walce z nacjonalistyczną bandą UPA. Jest tam także obelisk znajdujący się przy drodze krajowej Potoki – Hrebenne z napisem: "W tym miejscu w dniu 28.II.1945 r. polegli funkcjonariusze MO Piotr ŁuszczyńskiWasyl Stecyna od kuli nacjonalistycznej bandy UPA". Wojewoda domaga się też likwidacji obelisku w Rudzie Żurawieckiej, gdzie znajduje się napis: "Bohaterom poległym w walce z bandami UPA 22 III 1945 r.". Na liście jest obelisk w Nowosiółkach Przednich upamiętniający śmierć od kul nacjonalistów UPA w dniu 5 V 1945 r. funkcjonariusza MO Władysława Górnickiego. Zniknąć z przestrzeni publicznej ma też napis na obelisku w Lubyczy Królewskiej, który informuje, że: "W miejscu tym w dniu 1 VII 1947 r. poległ funkcjonariusz MO plut. Tadeusz Czuraba przy zdobywaniu bunkra bandy UPA".

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
batiuk 24.11.2020 00:29
„przy zdobywaniu bunkra bandy UPA"… A było banalnie. Czuraba dostał cynk od dziewczyny z Zatyla, że jej były i jego kumpel ukrywają się w piwnicach pałacu…

weteran 20.08.2018 14:18
To straszne co ta "dobra" zmiana robi z historią

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
Reklama
Reklama