Zamość: Wojna na wielkim ekranie. Zaproszenie do CKF Stylowy

  • 04.03.2018, 08:00
  • Materiał nadesłany
Zamość: Wojna na wielkim ekranie. Zaproszenie do CKF Stylowy
W Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu odbędzie się zamojska premiera filmu historycznego „Za kratą są zielone drzewa…”. Fabularyzowany dokument autorstwa Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków (twórców m.in filmów „Wszystko dla Polski - Powstanie Zamojskie 1942 - 1944” czy „Józef Śmiech Ciąg - Jak było naprawdę?” ) to wzruszająca opowieść o wojennej historii Polski ukazana przez pryzmat krótkiego życia Grażyny Chrostowskiej.

Grażyna Chrostowska to polska poetka, przedstawicielka pokolenia Kolumbów i działaczka podziemnego ruchu oporu w okresie II wojny światowej. Aresztowana w 1941 r. trafia do lubelskiego więzienia na Zamku, a następnie do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Tam, razem ze współwięźniarkami przeżywa gehennę nazistowskiej kaźni. Jednocześnie też uciekając w świat sztuki i pisząc wiersze, buduje własną przyspieszoną dojrzałość, zaś współtowarzyszkom na przekór nieludzkim warunkom obozowego życia daje cień nadziei na zmianę losu. Filmowa opowieść o Chrostowskiej to uniwersalne studium kobiecej wytrwałości i odwagi. To film o naturalnej potrzebie wolności człowieka, o sile młodości i umiłowaniu piękna, które w obliczu tragedii daje siłę do dalszego życia.

Premiera filmu odbędzie się w Zamościu w najbliższy wtorek, 6 marca 2018 o godz. 18. Wstęp jest wolny. Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasach CKF Stylowy.

 

 

 

Scenariusz i reżyseria: Magdalen i Rafał Kołodziejczykowie

Zdjęcia: Paweł Iwaniuk

Muzyka: Rafał Rozmus

Montaż: Rafał Kołodziejczyk

 

Producent: Muzeum Lubelskie w Lublinie – Oddział Martyrologii „Pod Zegarem”, Stowarzyszenie „Telewizja Regionalna – Stowarzyszenie Europejskie”, Alter Ego – Telewizyjna Agencja Producencka. Sponsor Strategiczny: LHS Linia Hutnicza Szerokotorowa. Patroni: Beata Mazurek – Posłanka na Sejm RP, Przemysław Czarnek – Wojewoda Lubelski.

Materiał nadesłany

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe