Józefów: W obronie Miszki Tatara

  • 20.02.2018, 05:54
  • lew
Józefów: W obronie Miszki Tatara
Mieszkańców Józefowa zdziwiła decyzja wojewody lubelskiego o zmianie nazwy ulicy Miszki Tatara. Twierdzą, że to nie był komunista, tylko bohater, dlatego zasługuje na pamięć i szacunek. Wojewoda Przemysław Czarnek nakazał samorządowi zmienić nazwę ulicy Miszki Tatara na Czesława Mużacza "Selima".

Pochodzący spod Jałty na Krymie Umer Adamanow ps. "Miszka Tatar" był żołnierzem radzieckim, który po ucieczce w 1942 r. z niemieckiego obozu koncentracyjnego przedarł się w rejon Józefowa, gdzie z pomocą miejscowej ludności utworzył odział partyzancki, złożony z byłych radzieckich jeńców wojennych. Zginął 1 czerwca 1943 r. w potyczce z Niemcami. Tych ostatnich udało się jednak odeprzeć, a dzięki temu kilkadziesiąt osób uniknęło masowej egzekucji.

Po wojnie wdzięczni mieszkańcy Józefowa postawili w miejscu śmierci Umera Adamanowa pomnik, a jedną z ulic w miasteczku nazwali imieniem Miszki Tatara. – Pamięć o Miszce jest u nas bardzo żywa, dlatego kiedy samorządy miały czas na zmianę nazw ulic związaną z tzw. ustawą dezubekizacyjną, celowo zachowaliśmy ulicę jego imienia – podkreśla burmistrz Józefowa Roman Dziura.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

lew
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
zniesmaczony
zniesmaczony 20.02.2018, 10:15
Brak słów na to co się obecnie dzieje pod rządami PiSu.....nie przypominam sobie kiedy robiono takie zamieszanie wśród postaw i poglądów Polaków...
Lutek
Lutek 20.02.2018, 12:05
Tzw. ustawa dekomunizacyjna (a nie "dezubekizacyjna" jak mówi Pan Burmistrz) to ustawa przyjęta przez wszystkie partie, nie tylko przez PiS. Proszę sobie zaobczyć wyniki głosowania.
ja
ja 20.02.2018, 14:11
ale nic nie robić na siłę, niech zainteresowani mają głos i podejmują decyzję...jak powinno być w demokracji

Pozostałe