Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 14:46
Reklama Baner reklamowy FOOD P

Gm. Telatyn: Kto spoczywa w tej mogile?

Władze gminy Telatyn przychyliły się do prośby mieszkańców, aby odnowić mogiłę wojenną w Łachowcach. I tu zaczęły się kłopoty. Zdaniem Instytutu Pamięci Narodowej treść tablicy na pomniku nie odpowiada rzeczywistości. Mogiła nie jest rzeczywistym miejscem pochówku zamordowanych.
Gm. Telatyn: Kto spoczywa w tej mogile?

Wieś Łachowce została ciężko doświadczona w czasie wojny. W publikacjach dotyczących historii gminy można przeczytać, że 5 kwietnia 1944 roku Ukraińcy zamordowali dwie mieszkanki wioski, łączniczki Armii Krajowej. Cztery dni później dokonali kolejnego mordu na kolejnych 23 mieszkańcach i spalili częściowo wieś.

"Część Polaków wyprowadzono ze wsi. Zamordowano ich w Budyninie. Nawet nie wiadomo, gdzie są pochowani" – pisał w 1997 roku Zdzisław Kazimierczuk w reportażu "Łachowce wyrzut sumienia" opublikowanym na łamach "Magazynu Kresowego".

Kolejny raz, 18 maja 1944 roku, bojówka UPA zamordowała 13 mieszkańców. Łącznie w ciągu II wojny światowej życie miało stracić 53 mieszkańców wsi, część w bliżej nieznanych okolicznościach. Większość miała zostać pochowana w zbiorowej mogile.

W październiku 1978 roku mieszkańcy wsi, partyzanci (Bronisław Golemba ps. Kapusta i Stanisław Krzaczek ps. Młot), wspólnie z sołtysem Kazimierzem Krzaczkiem ustalili treść tablicy, jaka zawisła potem na pomniku. Wymienili na niej 43 osoby (trzy nieznane z nazwiska), które zostały zamordowane przez UPA w początkach kwietnia 1944 roku i w połowie maja 1945 roku.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
?????? 24.09.2021 19:14
Mam pytanie: Gdzie walczyl Pan St. Krzacze ps.Mlot" i pod czyim dowodztwem.

obserwator 24.09.2021 18:57
Dane dotyczace pomordowanych w Lachowcach byly nierzetelne . Nalezalo wtedy zapytac najstarszych mieszkancow wioski , ktorzy jeszcze zyli i mieli wiedze o tych wydarzeniach. Szkoda, ze oparto sie tylko na relacjach rodziny Krzaczek, ktora notabene nie jest z Lachowiec, a ze Starej Wsi.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama