Gm. Telatyn: Kto spoczywa w tej mogile?

  • 22.02.2018, 06:00 (aktualizacja 22.02.2018, 06:43)
  • Robert Horbaczewski
Gm. Telatyn: Kto spoczywa w tej mogile?
Władze gminy Telatyn przychyliły się do prośby mieszkańców, aby odnowić mogiłę wojenną w Łachowcach. I tu zaczęły się kłopoty. Zdaniem Instytutu Pamięci Narodowej treść tablicy na pomniku nie odpowiada rzeczywistości. Mogiła nie jest rzeczywistym miejscem pochówku zamordowanych.

Wieś Łachowce została ciężko doświadczona w czasie wojny. W publikacjach dotyczących historii gminy można przeczytać, że 5 kwietnia 1944 roku Ukraińcy zamordowali dwie mieszkanki wioski, łączniczki Armii Krajowej. Cztery dni później dokonali kolejnego mordu na kolejnych 23 mieszkańcach i spalili częściowo wieś.

"Część Polaków wyprowadzono ze wsi. Zamordowano ich w Budyninie. Nawet nie wiadomo, gdzie są pochowani" – pisał w 1997 roku Zdzisław Kazimierczuk w reportażu "Łachowce wyrzut sumienia" opublikowanym na łamach "Magazynu Kresowego".

Kolejny raz, 18 maja 1944 roku, bojówka UPA zamordowała 13 mieszkańców. Łącznie w ciągu II wojny światowej życie miało stracić 53 mieszkańców wsi, część w bliżej nieznanych okolicznościach. Większość miała zostać pochowana w zbiorowej mogile.

W październiku 1978 roku mieszkańcy wsi, partyzanci (Bronisław Golemba ps. Kapusta i Stanisław Krzaczek ps. Młot), wspólnie z sołtysem Kazimierzem Krzaczkiem ustalili treść tablicy, jaka zawisła potem na pomniku. Wymienili na niej 43 osoby (trzy nieznane z nazwiska), które zostały zamordowane przez UPA w początkach kwietnia 1944 roku i w połowie maja 1945 roku.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Robert Horbaczewski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
??????
?????? 24.09.2021, 19:14
Mam pytanie: Gdzie walczyl Pan St. Krzacze ps.Mlot" i pod czyim dowodztwem.
obserwator
obserwator 24.09.2021, 18:57
Dane dotyczace pomordowanych w Lachowcach byly nierzetelne . Nalezalo wtedy zapytac najstarszych mieszkancow wioski , ktorzy jeszcze zyli i mieli wiedze o tych wydarzeniach. Szkoda, ze oparto sie tylko na relacjach rodziny Krzaczek, ktora notabene nie jest z Lachowiec, a ze Starej Wsi.

Pozostałe