Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 11:20
Reklama

Nasi lotnicy bronili nieba nad Anglią

Choć to pochodzący z Wereszyna Franciszek Kornicki stał się ostatnio twarzą Royal Air Force (Królewskich Sił Powietrznych), to w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii walczyło więcej lotników związanych z Zamojszczyzną. Z dumą siedzieli za sterami myśliwców czy bombowców. Wielu oddało życie.
Nasi lotnicy bronili nieba nad Anglią

W Polskich Siłach Powietrznych w czasie II wojny światowej walczyło blisko 17 tysięcy lotników. Jednym z nich był urodzony w 1918 r. Henryk Kwiatkowski, syn kolejarza z Zamościa. Kwiatkowski lotnictwem zainteresował się jeszcze, jako uczeń szkoły powszechnej w Zamościu. Pasję kontynuował w Szkole Technicznej w Brześciu nad Bugiem, gdzie latał na szybowcach, m.in. w słynnym ośrodku na Bezmiechowej Górze pod Lwowem. Ukończył też kurs pilotażu na samolotach RWD-8 w Świdniku. W kampanii wrześniowej nie wziął udziału jako żołnierz. Z ziemi obserwował bombardowanie Zamościa przez 12 niemieckich dornierów. Na początku marca 1940 roku, przez zieloną granicą, po ciężkim marszu przez Karpaty, w trakcie którego odmroził stopy, przedostał się do Węgier, potem przez Jugosławię dotarł do Francji, a następnie ewakuowany został do Anglii. W bazie Blackpool, gdzie skoszarowano polskich lotników, otrzymał swój pierwszy mundur Królewskich Sił Lotniczych (RAF) z naszywkami "Poland".

"Tak jak inni młodzi piloci, marzyłem o karierze pilota myśliwca" – wspominał potem w swojej książce "Bomby poszły".

Przełożeni zdecydowali jednak, że Kwiatkowski zostanie pilotem bombowca. Jako pilot 305 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Wielkopolskiej" uczestniczył w 32 misjach bojowych, m.in. w nalotach dywanowych na Zagłębie Ruhry. Później latał na czterosilnikowych Halifaksach do okupowanych krajów. W kwietniu 1944 r. rozpoczął niezwykle niebezpieczną służbę w 1586 Eskadrze Specjalnego Przeznaczenia, która stacjonowała we Włoszech. Dokonywał m.in. zrzutów nad Puszczą Solską dla walczących tam partyzantów (w Puszczy Solskiej walczył jego brat Jan, który zginął pod Osuchami). Łącznie Kwiatkowski odbył 74 loty bojowe i nie odniósł żadnej rany. Nad terytorium wroga spędził blisko pół tysiąca godzin. Wynik bardzo rzadki, nie tylko w Polskich Siłach Zbrojnych, ale i w RAF. Zrzucił ponad 300 ton bomb nad państwami wroga, wiele cennego sprzętu dla partyzantów. Za służbę w Polskich Siłach Powietrznych Henryk Kwiatkowski wyróżniony został najwyższymi odznaczeniami: Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych, Polowym Znakiem Pilota i brytyjskim Distinguished Flying Medal oraz szeregiem innych odznaczeń. Wojnę zakończył w polskim stopniu kapitana i brytyjskim Flying Officera.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Seb 19.02.2018 17:27
Powojenne losy pana Kwiatkowskiego są jeszcze bardziej dramatyczne, warto o nich też opowiedzieć. Przy okazji, jak wybieramy patronów do nazw ulic, to warto i tego pana wziąć pod uwagę.

Z 15.02.2018 00:24
Bezmiechowa znajduje się nie pod Lwowem, a koło Leska. Natomiast podlwowskie szybowisko to góra Czarny Kamień w pobliżu miejscowości Mierzwica.

szybownik 16.02.2018 10:13
Polska Szkoła Szybownictwa w Bezmiechowej przed wojną była zawsze kojarzona z Lwowem. Utworzono ją dzięki staraniom studentów Politechniki Lwowskiej, jej użytkownikiem był Areoklub Lwowski. Choć prawdą jest że geograficznie bliżej jej do Leska niż do Lwowa

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XlTreść komentarza: Wydaje mi się że te bloki jaki całe osiedle cheweliusza to teren zalewowy i od tego trzebaby zacząć caly temat kto dół zezwolenia na budowę bloków!!!!!! Tam można pływać bloki siadają i pękają ściany.....Data dodania komentarza: 18.04.2024, 09:23Źródło komentarza: Skandal! W nowych blokach w Zamościu mieszkańcy nie mają gazu i ciepłej wodyAutor komentarza: MonikaTreść komentarza: Nie rozmiem likwidacji pociągów dalkobieżnych, gdzie obecnie działa nurt ekologiczny. Przecież transport zbiorowy jest najlepszą opcją. Dziwię się też władzom Hrubieszowa, że nie dbają o połączenie miasta z resztą Polski. Ten region znów zaczyna być odcięty. Pociąg relacji Hrubieszów- Szczecin zmienił trasę, a co najgorsze startuje o godz. 4, a według wcześniejszego rozkładu o godz. 6.50. Wcześniej pociąg wyruszając z Hrubieszowa był dość obłożony, a teraz w całym pociągu zdażą się 2-3 osoby. Niezrozumiałe są dla mnie te zmiany.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 08:30Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: StanisławTreść komentarza: Deweloper padł również ofiarą własnej uległości na prośby lokatorów . Wpuścił do mieszkań bo " ludzie wynajmują mieszkania ,płacą czynsze i raty kredytu" . Tych w pierwszej kolejności skierował do notariusza . A konsekwencje są takie jak widać . Błąd po stronie dewelopera oczywisty ale i lokatorom( niektórym) to odpowiada a oni wiedzą dlaczego.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 08:11Źródło komentarza: Skandal! W nowych blokach w Zamościu mieszkańcy nie mają gazu i ciepłej wodyAutor komentarza: DjrTreść komentarza: Kupujcie dalej dziury w ziemi zamiast gotowe. Patodeweloperka tylko na takich jeleni czeka.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 07:18Źródło komentarza: Skandal! W nowych blokach w Zamościu mieszkańcy nie mają gazu i ciepłej wodyAutor komentarza: PiS darmozjadyTreść komentarza: Nowym szefem będzie Rafał, najwyższy czas na zmianę. Pan Andrzej będzie w klinice uzależnień ;)Data dodania komentarza: 17.04.2024, 22:41Źródło komentarza: Zamość: Wnuk i Zwolak oskarżają się wzajemnie przed wyboramiAutor komentarza: TaTreść komentarza: A co ma miasto do szpitala pajacuData dodania komentarza: 17.04.2024, 21:35Źródło komentarza: Hrubieszów: Odwołana dyrektor szpitala pozwała SPZOZ. Domaga się m.in. przywrócenia na stanowisko
Reklama
Reklama