Gm. Stary Zamość: Zabili dla 10 złotych. Jest wyrok

  • 13.02.2018, 14:00
  • Leszek Wójtowicz
Gm. Stary Zamość: Zabili dla 10 złotych. Jest wyrok
Na kary kilku lat więzienia skazał sąd zabójców 71-letniego mieszkańca gm. Stary Zamość. W dniu, kiedy dopuścili się okrutnej zbrodni, najmłodsi z nich mieli po 15 lat. Ponieważ odpowiadali za zabójstwo, sądzono ich jak dorosłych. Ale sąd skorzystał z nadzwyczajnego złagodzenia kary.

71-letni Marian P. mieszkał sam w drewnianym domu na obrzeżach Chomęcisk Małych (gm. Stary Zamość). Jego zmasakrowane zwłoki znaleziono w lipcu 2015 r. w mieszkaniu. Na ścianach i drzwiach pełno było zaschniętej krwi. Mężczyzna miał na ciele liczne obrażenia. Okazało się, że został brutalnie pobity. Napastnicy kopali go w głowę i klatkę piersiową i – jak później ustalili śledczy – bili drewnianym kołkiem i motyką z metalowym ostrzem. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci 71-latka były uszkodzenia głowy.

Chociaż na miejscu zbrodni zabezpieczono sporo śladów, kryminalni długo nie mogli namierzyć sprawców. Dopiero po dwóch latach wpadli na trop Damiana R. i jego kolegów. W rozwiązaniu sprawy pomogła analiza śladów krwi pozostawionych na drzwiach domu. Specjaliści z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna w Krakowie porównali zabezpieczoną krew z próbkami DNA pobranymi od osób wytypowanych wcześniej przez policjantów. Okazało się, że jedna z nich jest blisko spokrewniona z człowiekiem, którego krew była na drzwiach. To był przełom. Jak się okazało, ślady zostawił 15-letni Damian R., syn jednego z wytypowanych mężczyzn. Chłopak został zatrzymany pod zarzutem zabójstwa popełnionego w związku z rozbojem. Nastolatek był wcześniej przesłuchiwany w tej sprawie jako świadek. Nie przyznał się wówczas, by kiedykolwiek był w domu ofiary. Później zdradził jednak, że bijąc 71-latka uderzył pięścią o drzwi. Tak zostawił na nich swoją krew.

Więcej o tej wstrząsającej historii w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Edek
Edek 28.07.2020, 03:43
Kara jest za mała oko za oko smierć za smierć.

Pozostałe