Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 00:25
Reklama Baner reklamowy FOOD P

Szkoła to było moje powołanie. Opowieść o Emilii Kusiak (cz. II)

Emilia Kusiak stworzyła od podstaw szkołę w Dąbrowie Masłomęckiej. Później od zera budowała bibliotekę w Szkole Podstawowej nr 9 w Zamościu. Z ruin odbudowała z mężem zabytkową willę byłego burmistrza Zamościa Henryka Kosmalskiego.
Szkoła to było moje powołanie. Opowieść o Emilii Kusiak (cz. II)

Kiedy w 1949 roku Emilia Kusiak, 19-letnia absolwentka gimnazjum krawieckiego w Hrubieszowie przyjechała do wsi Dąbrowa Masłomęcka otrzymała do dyspozycji niewielką izbę chłopską bez wyposażenia. Dzięki zaradności, wytrwałości i wielkiej pomocy mieszkańców wioski urządziła szkołę, w której w pierwszym roku, w czterech łączonych klasach, uczyło się 62 uczniów. Wspólnie z rodzicami stworzyła boisko oraz klomb kwiatowy. Po zakończeniu roku szkolnego otrzymała za to od inspektora szkolnego Eugeniusza Grzejszczaka nagrodę finansową i doskonałe rekomendacje do Liceum Pedagogicznego w Chełmie, gdzie zapisała się aby uzupełnić niezbędne do pracy wykształcenie pedagogiczne.

 

Nauczyciele do różnych zadań

W latach 50. nauczyciele, szczególnie wiejscy, nieśli nie tylko kaganek oświaty wśród dzieci i młodzieży. Państwo zlecało im szereg innych zadań, choćby walki z analfabetyzmem.

Jesienią 1950 roku sołtys Dąbrowy wytypował kilkunastu tych, którzy pójdą na kurs. I przez całą zimę, wieczorami, przy blasku lamp naftowych pani Emila uczyła sędziwych już mężczyzn i kobiety podstaw alfabetu, czytania, pisania ze specjalnego podręcznika.

 – Niektóre kobiety lamentowały, że na co im to potrzebne, za jakie kary muszą siedzieć na kursie. Tłumaczyłam im, że choćby po to, aby nie podpisywały się krzyżykiem. Na egzamin przyjechał inspektor Kazimierz Szkudziński. Wszyscy zdali – wspomina pani Emilia.

W 1950 roku władza zarządziła spis powszechny. Dała na to rachmistrzom, którymi byli głównie nauczyciele, tydzień. Pani Emila uporała się w trzy dni. Otrzymała za to specjalne podziękowania z Warszawy.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

CZYTAJ TAKŻE: EMILIA KUSIAK - NASZA PANI KIEROWNICZKA


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Kronika Tygodnia
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PRAWNIKTreść komentarza: UKARAĆ I ODWOŁAC WÓJTA W REFERENDUM NATYCHMIASTData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:04Źródło komentarza: Przed domem wójta wylali gnojowicę i podpalili oponyAutor komentarza: XYZTreść komentarza: Nie może bo budżet uchwalony musi zgodnie z nim działać inaczej RIO zaopiniuje negatywnie. Lwowskiej też nie wstrzymaData dodania komentarza: 25.04.2024, 12:12Źródło komentarza: Zamość: Na Karolówce przebudowanych zostanie kilka drógAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Zabrać socjal pasożytom pokroju pana buraka i dać na pocztę. Pieniądze sto razy lepiej wydane.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:37Źródło komentarza: Strajk na poczcie. Uwaga, to oznacza utrudnienia dla klientów [KOMUNKAT ZWIĄZKOWCÓW]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Likwidują coś w jednej z najszybciej wyludniającej się gminy w całym kraju? Niemożliwe.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:33Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Proste rozwiązanie zabrać socjal takim pasożytom jak pan burak i dać na pocztę. I tak z moich podatków to idzie więc wolę takie rozwiązanie.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:31Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: klikTreść komentarza: Jenot to sobie może , zaorać las, tam gdzie jego miejsce!Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:30Źródło komentarza: Zamość: Nieoficjalne wyniki wyborów. Rafał Zwolak nowym prezydentem
Reklama
Reklama