Powiat hrubieszowski: Zabili ich upowcy w polskich mundurach

  • 6.02.2018, 15:22
  • Rozmawiał Mariusz Parol
Powiat hrubieszowski: Zabili ich upowcy w polskich mundurach
Rozmowa z historykiem dr. Mariuszem Sawą z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Lublinie.

Kilka miesięcy temu w Hrubieszowie zrodziła się inicjatywa renowacji grobów funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej zamordowanych w okolicach Gozdowa. Pochowano ich na cmentarzu parafialnym w Hrubieszowie. Jaka jest rola IPN-u w tej sprawie?

Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać

 – O ustalenie okoliczności śmierci, a przede wszystkim personaliów milicjantów zwrócił się do nas pan Mieczysław Zapała, inicjator renowacji tej mogiły. Śmierć dziesięciu milicjantów z ręki bojowników Ukraińskiej Powstańczej Armii w kwietniu 1945 roku w lesie w Gozdowie jest faktem znanym historykom. Jeszcze niedawno były wątpliwości dotyczące dokładnej daty. Obecnie jest ona znana – to 27 kwietnia 1945 r. Poznaliśmy również personalia zabitych milicjantów z grupy szturmowej z Hrubieszowa. Staraliśmy się rozwiać wątpliwości co do liczby osób uczestniczących w zdarzeniu, a także liczby zabitych. Potwierdziliśmy, że sprawcami tego mordu byli członkowie banderowskiego Oddziału Specjalnego Przeznaczenia Wołodymyra Sywaka ps. Zirka. 

Jakie były okoliczności mordu, jakiego dopuścili się banderowcy na polskich milicjantach przeczytasz w najnowszym wydaniu Kroniki Tygodnia.      

Rozmawiał Mariusz Parol
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Atenka
Atenka 9.02.2018, 20:44
To, że komuchy zginęli z rąk upowców nie czyni ich automatycznie bohaterami. Tak jak komuchy co zginęli w Auschwitz nie są automatycznie męczennikami i nikt ich nie czci. Bohaterami są żołnierze NSZ i AK. Przyjrzyjcie sie tym swoim milicjantom. Pewnie wcześniej byli w GL. Pachołki Moskwy. Byli uosobieniem i narzędziem systemu, który zwalczał naszych autentycznie polskich bohaterów.
uruguru
uruguru 9.02.2018, 06:57
Na co komu komuchy. Kradli rabowali gwalcili. Jak chceli bronic swoich wsi mogli isc do AK. Nikt ich do MO na sile nie wcielal. A jaki byl ich poziom to widac. Dali sie zwiazac i zabic. Mamy prawdziwych bohaterow. Nie bedziemy czcic komuchow. Zgineli to trudno. Szkoda. Bo to ludzie.
Waldi
Waldi 9.02.2018, 20:28
Cześć i chwała polskim milicjantom poległym w walce z UPA ! Dla ciebie urguru jak widać, upowcy są antykomunistycznymi bohaterami.
moitewa
moitewa 13.02.2018, 07:05
Waldi. Czesc i chwala milicjantom. Chyba Cie pogielo ormowcu.
gienek
gienek 7.02.2018, 20:01
Interesujace. Kto tam patrzy na groby funkcjonariuszy MO. A tu taka historia.

Pozostałe