Szczebrzeszyn: Cuda na talerzu, czyli warsztaty z kuchni molekularnej w ZS nr 2 (ZDJĘCIA)

  • 05.02.2018, 15:45
  • ak
Szczebrzeszyn: Cuda na talerzu, czyli warsztaty z kuchni molekularnej w ZS nr 2 (ZDJĘCIA) Fot. ZS nr 2 Szczebrzeszyn
Sferyczne ravioli, molekularne lizaki, pianki i różne rodzaje kawioru, a także przedziwne, ale smakowite desery przygotowywali uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. dr. Z. Klukowskiego w Szczebrzeszynie pod okiem mistrzów kuchni molekularnej. Warsztaty zostały zorganizowane dzięki środkom unijnych.

Zajęcia dla młodzieży z klas kształcących w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych poprowadzili eksperci Łukasz Konik i Artur Wawer. Pod ich nadzorem młodzież szkoły w Szczebrzeszynie oswajała się z wykorzystaniem w kuchni ciekłego azotu. Młodzi kucharze smażyli też w... wodzie, wykorzystywali metody żelifikacji, emulsyfikacji, wędzenia i gotowania w niskich temperaturach techniką sous-vide.

Dzięki wykorzystaniu tych kulinarnych wynalazków powstały niezwykłe potrawy, np. sferyczne ravioli, molekularne lizaki, pianki i różne rodzaje kawioru. Na deser przygotowany był np. ananas z liściem laurowym i zielem angielskim.

Uczestnicy warsztatów, które odbyły się w pierwszym tygodniu ferii, otrzymali zaświadczenia o ukończeniu szkolenia, a zdobytą wiedzę i umiejętności z pewnością wykorzystają w swojej karierze zawodowej.

 

ak

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe