Chorujesz? Nie pracuj, uważaj na ZUS

  • 06.02.2018, 06:06
  • roh
Chorujesz? Nie pracuj, uważaj na ZUS
Ponad milion złotych nienależnych świadczeń chorobowych wróciło do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w efekcie ubiegłorocznych kontroli oddziału ZUS w Biłgoraju.

Biłgorajski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych sprawdzał, czy chorzy prawidłowo korzystali ze zwolnień lekarskich. Zakwestionowano 203 zwolnienia. W efekcie do kasy funduszu chorobowego wróciło 339,1 tys. zł.

 – To przede wszystkim przypadki pracy na zwolnieniu lekarskim. Co ciekawe wiele z nich dotyczyło pracowników służby zdrowia, na przykład pielęgniarek, które w czasie zwolnień realizowały wizyty domowe albo rejestrowały pacjentów w przychodni – mówi Aneta Kurylak, naczelnik Wydziału Zasiłków w biłgorajskim ZUS-ie. – Do pracy przyszedł też chory palacz w kotłowni, inspektor BHP, kwiaciarka i wuefista. A kilku członków rad nadzorczych uczestniczyło w posiedzeniach rad, mimo zwolnienia lekarskiego w podstawowym miejscu pracy. 

Lekarze orzecznicy biłgorajskiego ZUS-u sprawdzali, czy w dniu badania pacjent jest nadal niezdolny do pracy. Jeśli okazywało się, że badany może wrócić do pracy, skracali jego zwolnienie lekarskie. W ubiegłym roku lekarze orzecznicy skrócili 106 zwolnień. Z tego powodu nie wypłacono 63,7 tys. zł świadczeń.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

roh

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
.rencista były
.rencista były 06.02.2018, 09:39
toż to wiadome od lat .kiedyś to były wałki jak prl padło ,rente można był kupić za dwie renty zusowskie nikt tego nie wie jak to było [ zdrowy młody rancista ] to były czasy
zusik
zusik 06.02.2018, 09:30
Kto wystawia lipne zwolnienia ? Lekarze ,.nikt o tym nie wie jak to jest .Dajesz w łapę 100 ,masz 2 tygodnie .Doktorek ma 100 ,pacjent pół pensji ZUS zapłaci .

Pozostałe