Zmarł Zdzisław Kazimierczuk

  • 4.10.2016, 09:45
  • Robert Horbaczewski
Zmarł Zdzisław Kazimierczuk
Był doskonałym reportażystą, wychowawcą wielu pokoleń dziennikarzy, współtwórcą "Kroniki Tygodnia", wydawcą prasy i książek. W niedzielę, 2 października, w Zamościu zmarł Zdzisław Kazimierczuk. Miał 83 lata

To On uczył wielu z nas zawodu. Jego wychowankami jest wiele pokoleń dziennikarzy mediów regionalnych i ogólnopolskich. Miał dar opowiadania, zmysł obserwacji rzeczywistości i pasję pisania. Jego reportaże należą do klasyki gatunku.

Zdzisław Kazimierczuk urodził się w 1933 roku w Łachowcach w gm. Telatyn. Od 1962 roku pracował w "Sztandarze Ludu". Specjalizował się w szczególnie w reportażach społecznych. Pokłosiem tego był zbiór reportaży "Pożegnanie taboru" opisujący losy Cyganów lubelskich, wydany w 1968 roku przez Wydawnictwo Lubelskie.

Zdzisław Kazimierczuk był współtwórcą "Tygodnika Zamojskiego", zostając w 1979 roku zastępcą redaktora naczelnego, a dwa lata później jego redaktorem naczelnym. Funkcję tę pełnił do 1990 roku, kiedy po zlikwidowaniu RSW "Prasa-Książka-Ruch" tygodnik sprywatyzowano.

Potem Zdzisław Kazimierczuk redagował "Przegląd Kresowy", kierował "Kroniką Zamojską", "Kroniką Zamojszczyzny" i "Kroniką Tygodnia". W połowie lat 90. postanowił pójść na własne. Założył Oficynę Wydawniczą Kresy, która została wydawcą "Magazynu Kresowego" i kilku pozycji książkowych, m.in. dwóch edycji przewodnika biograficznego "Kto jest kim na Zamojszczyźnie". Spod pióra Zdzisława wyszły także bogato ilustrowane przewodniki po Zamościu, Roztoczu, Chełmie i powiecie włodawskim.

Pogrzeb Zdzisław Kazimierczuka odbędzie się w środę. Rozpocznie się o godz. 10.00 w zamojskiej katedrze.

Robert Horbaczewski
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Maria Woszal
Maria Woszal 4.10.2016, 10:35
Składam kondolencje Rodzinie

Pozostałe