Zamość: Budżet obywatelski. Głosowanie na osiedlach i przez Internet

  • 04.01.2018, 06:00 (aktualizacja 04.01.2018, 06:05)
  • mk
Zamość: Budżet obywatelski. Głosowanie na osiedlach i przez Internet
Z początkiem Nowego Roku mieszkańcy miasta zdecydują jakie inwestycje będą zrealizowane w ramach kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Wszystko rozstrzygnie się podczas głosowań na osiedlowych zebraniach. Jest też nowość. Po raz pierwszy będzie można głosować przez Internet.

Budżet Obywatelski to narzędzie, z którego zamościanie korzystają już od kilku lat. Na każde osiedle trafia po 100 tys. zł. Mieszkańcy zgłaszają swoje pomysły na inwestycje, a te później przechodzą weryfikację. W obecnej edycji z ponad 40 zgłoszonych pomysłów do wyboru zatwierdzono 37 zadań. Na liście projektów jest infrastruktura osiedlowa, są też place zabaw, parkingi. O tym, które pomysły zostaną zrealizowane, zdecydują sami mieszkańcy, biorąc udział w głosowaniach na osiedlowych zebraniach. Głosować będzie mógł każdy, kto ma ukończone 16 lat. 

 

Głosowanie przez Internet

Nowością w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego jest głosowanie przez Internet. 

 – To ukłon przede wszystkim w stronę młodych ludzi, aktywnych zawodowo, którzy nie zawsze mogą uczestniczyć w zebraniach osiedlowych – wyjaśnia wiceprezydent Zamościa Magdalena Dołgan.

Od 2 do 20 stycznia br. roku w zakładce Budżet Obywatelski na stronie miasta (www.zamosc.pl) pojawi się możliwość głosowania online. Wystarczy odnaleźć zakładkę Budżet Obywatelski. Tam pojawi się prosty i czytelny panel do głosowania internetowego. Każdy, kto zechce oddać głos, będzie musiał wpisywać kolejno w puste pola panelu miejsce zamieszkania (osiedle i ulicę), swoje dane, a później podać swój numer telefonu komórkowego. Po chwili zostanie przesłana na telefon wiadomość SMS z kodem, który trzeba będzie podać w wypełnianym formularzu. Później pozostaje wybór projektu do realizacji. Na końcu wystarczy zatwierdzić całą operację.  

 – Głosować można tylko w jednej formule, czyli albo przez Internet, albo na zebraniu. Udział w głosowaniu w dwu formułach (tradycyjnie i elektronicznie) będzie uznany za nieważny. Potwierdzenie formularza będzie wyglądało podobnie jak dokonywanie transakcji bankowych przez Internet, czyli w wiadomości SMS dostaniemy kod, którym zatwierdzimy oddany przez siebie głos – podkreśla Krzysztof Rusztyn, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego UM Zamość.

Więcej o budżecie obywatelskim Zamościa w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

mk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe