Budżet Zamościa na 2018 rok. Szansa, którą trzeba wykorzystać

  • 01.01.2018, 14:00
  • Bogdan Nowak
Budżet Zamościa na 2018 rok. Szansa, którą trzeba wykorzystać Fot. Bogdan Nowak Sesja budżetowa odbyła się w czwartek, 28 grudnia
Zastrzeżeń nie brakowało, ale większość zamojskich radnych, po burzliwej dyskusji, zagłosowała za uchwaleniem budżetu Zamościa na 2018 r. Co to oznacza? W Hetmańskim Grodzie znowu ruszą potężne inwestycje warte dziesiątki milionów złotych.

Budżet Zamościa jest ambitny i na pewno będzie się jeszcze zmieniał – podkreślał Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa na sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w czwartek (28 grudnia). – Naprawdę jest on bliski ideałowi. Bo nie jest to budżet przetrwania, ale rozwoju i wzrostu.

– W latach 2007-2013 mieliśmy w Zamościu ważny moment historyczny – mówił także Ireneusz Godzisz, wiceprzewodniczący zamojskiej RM. – Udało się pozyskać dofinansowanie na wiele ważnych inwestycji. I mnóstwo udało się wykonać. Widać to choćby na Starym Mieście. Co z tego zrobilibyśmy bez środków zewnętrznych? Gdzie byśmy dzisiaj byli? Teraz mamy kolejną taką szansę. Powinniśmy z niej skorzystać.

Inwestycja goni inwestycję

Budżet Zamościa na 2018 r. to ponad 479, 2 mln zł. Dochody bieżące oszacowano na kwotę ponad 382,3 mln zł, a majątkowe – ponad 55,5 mln zł. Jakie będą wydatki? Spłata kredytów, pożyczek oraz wykup papierów wartościowych pochłonie ponad 11,5 mln zł. Natomiast wydatki majątkowe to 97,8 mln zł, a bieżące ponad – 369,8 mln zł. Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały budżetowej, niedobór budżetowy tj. różnica pomiędzy dochodami budżetu a wydatkami wyniesie ponad 29,7 mln zł i zostanie "sfinansowana przychodami" (chodzi o sprzedaż papierów wartościowych wyemitowanych przez miasto). 

To nie wszystkim się podoba. Radny Jan Obszański długo mówił m.in. o niepokojącym zadłużeniu miasta, które pod koniec roku 2018 będzie wynosić prawie 114.2 mln zł oraz m.in. braku mieszkań w Zamościu i niskich dochodach mieszkańców. 

– A projekt budżetu na 2018 r. bazuje głównie na inwestycjach. To za mało – martwił się ma sesji Jan Obszański. 

Inwestycji rzeczywiście zaplanowano w Zamościu mnóstwo. Jedną z najważniejszych będzie remont dawnej Akademii Zamojskiej. Koszt całkowity owych robót to ponad 41,5 mln zł, z czego 24 mln zł będzie stanowić unijna dotacja. Prace ruszą niebawem i potrwają do 2020 r. W tym roku na ten cel w budżecie miasta zaplanowano ponad 2,5 mln zł. Odnowiona zostanie także zamojska Rotunda (na prace w 2018 r. pójdzie 4,4 mln zł, a całe, wieloletnie zadanie pochłonie w sumie ok. 9 mln zł) oraz część zamojskiego Bastionu VII.  

Ma tam powstać Zamojskie Eksperymentatorium, czyli Energetyczne Laboratorium Naukowe. Jak – trochę enigmatycznie – napisano w projekcie uchwały budżetowej, projekt zakłada budowę "nowoczesnej przestrzeni naukowej, przyjaznej dla nowych modeli edukacji, otwierający twórcze, samodzielne myślenie i obserwowanie świata" (niebawem napiszemy obszernie o tych planach). Inwestycja będzie realizowana do 2021 r. W tegorocznym budżecie zaplanowano na jej realizację prawie 3,3 mln zł. 

Co jeszcze zapisano w uchwale budżetowej dla Zamościa na 2018 rok? O tym piszemy więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia. Do kupienia już od wtorku 2 stycznia.

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe