Zamość: Kino dobre dla wszystkich

  • 27.12.2017, 17:14
  • Bartłomiej Wojnarowski
Zamość: Kino dobre dla wszystkich
Ponad 220 tys. widzów, setki filmów i premier. Zamojskie Centrum Kultury Stylowy kolejny rok z rzędu zanotowało wzrost frekwencji, a kierownictwo kina planuje unowocześnienie sal, zakup sprzętu i powiększenie oferty programu. W ostatnim roku woleliśmy "Listy do M 3" zamiast zagranicznych produkcji, a dużą popularnością cieszyły się także bajki i animacje.

Zaczynamy przekonywać się do kina. Początek mojej pracy to 29 tys. widzów rocznie, dzisiaj to przekracza 200 tys. Chcemy trafić do jak największej liczby odbiorców z popularnymi produkcjami, ale i promować ambitne, często mniej znane produkcje – mówi dyrektor zamojskiego Centrum Kultury Stylowy w Zamościu Andrzej Bubeła.

Zamojskie kino pobił rekord z poprzedniego roku, kiedy CKF odwiedziło 219 tys. widzów, proponując mieszkańcom regionu wydarzenia festiwalowe, kino familijne, komedie, a także filmy nagrodzone międzynarodowymi nagrodami. 

 

Kino festiwalowe

W 2017 roku odbyły się organizowane przez CKF Stylowy 21. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego Sacrofilm, 4. oraz 5. Przegląd Filmowy "Alchemia Kina". Po raz kolejny nie zabrakło też przedsięwzięć okolicznościowych i cyklicznych takich jak: Ferie w kinie, "Walentynkowy weekend filmowy", "Dzień Dziecka w Stylowym", "Kino pod gwiazdami", "Kobiece wieczory w Stylowym", Mikołajki, "Kino Konesera".

Tak jak w poprzednich latach "Stylowy" zorganizował "Kino pod gwiazdami". Od 1 lipca miłośnicy dobrego kina mieli możliwość bezpłatnego obejrzenia filmów w wyjątkowym miejscu – nie w sali kinowej, ale na dziedzińcu Hotelu Mercure na zamojskiej starówce. Plenerowe projekcje jak co roku cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów. 

Kolejny raz w sierpniu (16-19) odbył się, organizowany wraz z TVP Historia, V Festiwal "Spotkania z historią". Był okazją do pokazania szerszej publiczności filmów i reportaży historycznych. "Stylowy" współpracował też z ośrodkami zza granicy, m.in. z Włoch, przygotowując "Sacrofilm".

Kochamy polskie komedie

Podobnie jak w całej Polsce mieszkańcy naszego regionu wybierali komedie romantyczne. Tegorocznym zwycięzcą okazała się polska komedia romantyczna "Listy do M 3", która przyciągnęła przed ekrany "Stylowego" ponad 15 tysięcy widzów. Dużą popularnością cieszył się też film Patryka Vegi "Botoks", na który przyszło 11 194 widzów. "Gru, Dru i Minionki" okazały się najbardziej kasową bajką roku, bo wybrało się na nią 9,5 mieszkańców regionu. 

Do zamojskiego kina chętnie wybierały się rodziny z małymi dziećmi i, co jest nowym trendem, na seanse w kinie coraz częściej przychodzili emeryci i osoby starsze. 

 – Dla koneserów mamy także sale studyjne z 24 miejscami. Pokazujemy tam filmy, które zdobywają nagrody na międzynarodowych festiwalach. Wybiera je na ogół stała widownia –  przyznaje Andrzej Bubeła.  

Jak pokazują statystyki, sale studyjne odwiedza ok. 7 tysięcy widzów rocznie, którzy poszukują ambitnego kina. Oglądamy to, co lubimy – jak wynika ze statystyk kina w Zamościu, międzynarodowe nagrody nie wpływają na frekwencję przed ekranami. 

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bartłomiej Wojnarowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe