Łukowa: Zobacz partyzanckie akcje

  • 08.10.2016, 09:00
  • Kronika Tygodnia | Wiadomości z regionu Zamość, Biłgoraj, Hrubieszów, Tomaszów Lub.
Łukowa: Zobacz partyzanckie akcje GOK
"Partyzanckie akcje zbrojne na niemiecko-ukraiński posterunek w Łukowej w październiku 1943 r." – to tytuł wystawy plenerowej przygotowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej.

Na umieszczonych na placu przy Urzędzie Gminy w Łukowej tablicach znalazły się opisy odbicia żołnierzy Armii Krajowej i likwidacji posterunku Ukraińskiej Policji Pomocniczej, mapki sytuacyjne, a także zdjęcia partyzantów.

Przypomnijmy, że 11 lipca 1943 r. oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii dokonały skoordynowanego napadu na około 100 polskich miejscowości na Wołyniu, w tym podczas mszy świętych w czterech kościołach oraz w kaplicy. To była krwawa niedziela. Od tamtej pory na Zamojszczyznę coraz częściej zaczęły dochodzić wiadomości o tragicznym losie polskiej ludności za Bugiem.

Jesienią 1943 r. polskie oddziały partyzanckie rozpoczęły serię ataków na – będące na usługach hitlerowców – posterunki policji ukraińskiej. Taki posterunek znajdował się też w Łukowej.

Więcej w papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.

Kronika Tygodnia | Wiadomości z regionu Zamość, Biłgoraj, Hrubieszów, Tomaszów Lub.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe