Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 18:23
Reklama

Gm. Tyszowce: Grodzisko ukryte w fasoli

W Mikulinie w gminie Tyszowce 6 tysięcy lat temu istniał kompleks ufortyfikowanych osad. Z ich mieszkańcami liczyły się plemiona oddalone o dziesiątki, a nawet setki kilometrów. Rolnicy z Mikulina fragmenty ceramiki i krzemienia od zawsze znajdowali na polach. Czasami te znaleziska miały różne kształty. Oglądali te dziwadła i odrzucali za siebie, koncentrując się na pracy. Nie wiedzieli, że kilka tysięcy lat temu, na wysuniętym w stronę doliny Huczwy cyplu kwitło życie. W osadzie, którą z przeciwnej strony stromizny otaczał podwójny pas suchych, ale głębokich fos.
Gm. Tyszowce: Grodzisko ukryte w fasoli

W 1982 roku, jeden z mieszkańców wsi Michał Sołdaczuk podczas regulacji rzeki Huczwy znalazł nawet dziwny przedmiot z kamienia o czarnej barwie, owalnym zarysie, z przewierconym otworem, pokryty ornamentami. Naukowcy przypuszczają, że była to forma insygnium, którą posługiwali się władcy tych terenów.

 

Wielkie pole badawcze
Archeolodzy do Mikulina zaglądali kilkakrotnie. Ostatni raz, tak na poważnie, w 1986 roku. Wtedy odkryli ślady rowu okalającego osadę kultury lubelsko-wołyńskiej (3800-3600 lat przed Chrystusem) i liczne fragmenty naczyń glinianych i ceramiki z późniejszego okresu.  

Do Mikulina archeolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego i UMCS w Lublinie przyjechali pod długiej przerwie w 2012 roku. Miejscowi nawet się dziwili po co, skoro niedaleko znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko w Czermnie (osławiona stolica Grodów Czerwieńskich), gdzie niemal można potknąć się o zabytki.

Na dużą skalę badania Skarpy Dobużańskiej rozpoczęły się jednak w 2016 roku, dzięki grantowi, który naukowcy otrzymali z Narodowego Centrum Nauki. W badania zaangażowali się naukowcy z Gdańska, Poznania, Wrocławia, Katowic, Torunia, Lublina, Krakowa, a nawet z Petersburga. Archeolodzy, ale także antropolodzy fizyczni, archeobotnicy i archeozolodzy, geoinformatycy, geomorfolodzy, gleboznawcy. Pomogły organizacyjnie władze Tyszowiec.

Zastrzyk środków umożliwił przeprowadzenie tzw. prospekcji powierzchniowej i badań geomagnetycznych na blisko 50 ha gruntów.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: I tak toTreść komentarza: Wezcie ukraincow do roboty, duzo nie biora 50zl za godzineData dodania komentarza: 18.04.2024, 15:32Źródło komentarza: Znowu słychać lament plantatorów. Boją się o zbiór truskawekAutor komentarza: CyrkTreść komentarza: Takie czasy, sępić, żebrać a ubezpieczyc budynku to szkoda bylo, a przeciez to biznes, wiec stac bylo.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:24Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: fezóJTreść komentarza: Demokratycznie to TfuSSk rolników napierd,lał i dalej będziemy pluli na niemca pluskwo faszystowska.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:22Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: PfffTreść komentarza: Moze im jeszcze pomniki postawcie. Chcieli taliej pracy to maja. Jak babcia klozetowa wpusci bezdomnego za darmo gdy ma sraczke, to tez bedzie pozowac na bohatera? Żałosne.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:21Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życieAutor komentarza: POyebyTreść komentarza: Danke main furer Deuschland zug Breslau kaput w POdziękowaniu oficer Sztazi TW Oskar vel konDonek.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:17Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: szkoda goTreść komentarza: a na co zmarł Piotr Łachno?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 14:53Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życie
Reklama
Reklama