Wielka gala na podsumowanie roku kulturalnego Zamościa (LISTA WYRÓŻNIONYCH, ZDJĘCIA, FILMY)

 • 15.12.2017, 18:30 (aktualizacja 16.12.2017, 05:50)
 • red
Wielka gala na podsumowanie roku kulturalnego Zamościa (LISTA WYRÓŻNIONYCH,… Fot. Anna Szewc
Gratulacje, podziękowania, życzenia - w takiej atmosferze w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji rozpoczęła się dzisiaj wieczorem gala na podsumowanie roku kulturalnego Zamościa. Podczas tych dorocznych uroczystości przyznawane są tytuły ambasadorów, animatorów i sponsorów kultury. Już wiemy, kto tym razem został wyróżniony.

Pierwszym punktem uroczystości było wręczenie Odznaki Honorowej "Zasłużony dla kultury polskiej" Jerzemu Tyburskiemu, artyście, dyrektorowi Biura Wystaw Artystycznych w Zamościu.

Przyznane zostały również medale "Zasłużony dla kultury Zamościa". Otrzymali je: Bogumiła Sawa, znawczyni i miłośniczka naszego miasta, także Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne oraz pośmiertnie Waldemar Zakrzewski, zasłużony dla Zamościa artysta i pedagog.

 

Kto jeszcze tego wieczoru zostanie wyróżniony? Oto szczegóły

W kategorii „Ambasador Kultury Zamościa”

 1. Joanna Brześcińska - Riccio. Zamościanka mieszkająca we Włoszech, poprzez wieloletnią, różnorodną i aktywną działalność upowszechnia i promuje dziedzictwo kultury Zamościa we Włoszech.

 2. Leszek Wiśniewski. Dziennikarz Telewizji Polskiej. Oddział w Lublinie. W ponad 1500 audycjach , reportaży porusza tematykę społeczna, kulturalną i regionalną Zamościa. Współtworzył program „Spotkania z prof. Wiktorem Zinem”, „Sensacje XX wieku” „Kawa czy herbata”, autor wielu filmów dokumentalnych dot. Zamościa i jego historii.

 3. Leonard Marczuk. Ma na swoim koncie szereg konkursów, koncertów, zrealizowanych projektów muzycznych. Od 1989 r. szef Agencji Artystycznej. Założyciel Zespołu „Hetmańscy Sarmaci”, utworzonego na bazie solistów Orkiestry Włościańskiej.
  Z zespołem koncertuje na terenie kraju, promując Zamość.

 4. ks. Marek Lis. Promuje Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” w kraju i w Europie. Jego zasługą jest przyznanie zamojskiemu Festiwalowi znaku Signis Europa, który jest wynikiem współpracy „Sacrofilmu” z festiwalem francuskim „Kino
  i pojednanie” oraz festiwalem włoskim „Ludzie i religie”.

 


 

W kategorii „Animator Kultury Zamościa”

 1. Super Animator – Marta Derkacz-Turczyn. W podziękowaniu za 40-letnie twórcze uczestnictwo w życiu kulturalnym Zamościu.

 2. Wojciech Brykner. Współtwórca i realizator inscenizacji historycznej wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, inicjator i uczestnik oprawy kawaleryjskiej świąt narodowych w Zamościu.

 3. Adam Gąsianowski. Twórca Galerii Starej Fotografii, i Starych Aparatów, autor wystaw starej fotografii oraz wydawca albumów Czar starej fotografii. Jest współautorem książek o ludziach Zamościa i Zamojszczyzny.

 4. Grupa Stforky. Popularyzują graffiti, a ich prace funkcjonują w przestrzeni miejskiej. Grupa ma na swoim koncie również happeningi, w tym kolorowy autobus w ramach „Wszystko Gra w Zamościu”, koncerty muzyczne, adresowane do młodych mieszkańców. Na uwagę zasługują 2 murale wykonane w 2017 r. : Bolesława Leśmiana i Marka Grechuty.

 5. Chór Ziemi Zamojskiej „Contra”. Od 2009 r. swoimi koncertami uświetniają uroczystości państwowe i kościelne. Są organizatorami dwóch cyklicznych festiwali muzycznych: pieśni pasyjnych oraz Roztoczańskiego Koncertu Kolęd i Pastorałek.


 

W kategorii „Sponsor Kultury Zamościa”

 1. Super Sponsor dla PKP LHS za wsparcie Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”

 

 1. Statuetka dla Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej „Spotkania z historią” za wsparcie budowy nowej sali kinowej oraz zakup projektora

 

 1. Restauracja Bohema – Państwo Małgorzata i Janusz Kitkowie za wsparcie zamojskich wydarzeń kulturalnych, w tym działalności BWA – Galerii Zamojskiej


 

Nagrody finansowe:
 

 1. Elżbieta Gnyp – Prezes Zamojskiego Towarzystwa Renesans, propagującego od 25 lat postać i twórczość Bolesława Leśmiana. Inicjatorka i realizatorka wystaw, sympozjów i seminariów.W swoim dorobku posiada artykuły dot. twórczości zamojskich artystów, publikowane w Zamojskim kwartalniku Kulturalnym, katalogach i prasie lokalnej.

 2. Grzegorz Obst – Założyciel i od 35 lat Prezes Stowarzyszenia Zamojski Klub Jazzowy. Jest inicjatorem i realizatorem festiwali jazzowych, które sprawiły, że Zamość jest znaczącym ośrodkiem muzyki jazzowej w kraju i poza granicami.

 3. Włodzimierz Filipski. Od 40 lat pracownik merytoryczny Biura Wystaw Artystycznych. Nominowany jest autorem projektów graficznych przygotowywanych przez Galerię oraz wydawanych albumów ilustracji.

 4. Maria Rzeźniak. Pracownik Muzeum Zamojskiego z 40 – letnim stażem. Jest Prezesem zamojskich przewodników, pomysłodawczynią oprowadzania wycieczek w strojach historycznych, autorką wielu opracowań historycznych, oraz realizowanych przez Instytucje szkoleń edukacyjnych.

 5. Bożena Fornek. Wieloletni pracownik Zamojskiego Domu Kultury. Inicjatorka i realizatorka wydarzeń literackich: konkursów, warsztatów i wystaw. Współpracuje ze szkołami promując uczniów podejmujących próby literackie. Pomysłodawczyni wielu inicjatyw w ramach obchodzonego „Roku Leśmiana w Zamościu”.

 6. Bogusław Bodes. Pedagog Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Twórczość w dziedzinie malarstwa, rysunku, projektowania graficznego, scenografii. Od 1988r. zajmuje się również rzeźbą, instalacjami oraz innymi dziełami o charakterze przestrzennym.

 7. Krzysztof Serafin. Miłośnik i znawca Zamościa, jego historii i kultury. Posiada bogata kolekcję fotografii, którą udostępnia nieodpłatnie zamojskim instytucjom. Jest również autorem nagrań video, które wykorzystywane są na antenach telewizji ogólnopolskiej.

 8. Łukasz Trojanowski. Nauczyciel, autor scenariuszy wieczorów poetyckich, inscenizacji szkolnych prezentowanych na terenie miasta. Wychowawca wielu laureatów konkursów recytatorskich oraz autorskich spektakli.

 

Ponadto w związku z zakończeniem pracy zawodowej i odejściem na emeryturę podziękowania specjalne otrzymały:

 1. Danuta R. Kawałko – wieloletni dyrektor Książnicy Zamojskiej im. St.Kostki Zamoyskiego w Zamościu

 2. Zofia Socha – wieloletni pracownik Zamojskiego Domu Kultury

 

Więcej o dzisiejszej uroczystości w najbliższym papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia


 

red

Zdjęcia (14)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe