Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 08:17
Reklama
Reklama Baner reklamowy - Michał Mulawa

Dziecko, to nie potrwa długo. Opowieść o Andrzeju Szymaniku

Niemcy pozwolili się pożegnać z aresztowanymi. Andrzej Szymanik, właściciel składu materiałów budowlanych i opałowych w Hrubieszowie, ostatni raz pogłaskał po głowie swoje dzieci: 10-letnią Kasię, 7-letniego Stasia. Pogładził po brzuchu żonę, która była w ósmym miesiącu ciąży.
Dziecko, to nie potrwa długo. Opowieść o Andrzeju Szymaniku

Andrzej Szymanik (ur. 18 listopada 1894 roku) pochodził z Bukowiny koło Tarnogrodu. Jego ojciec Jan Szymanik był tam bogatym gospodarzem. Miał sporo lasu, łąk i pola (siał grykę, len, łubin, konopie). Miał też dużą pasiekę złożoną z 150 pni pszczół. I spory sad owocowy, aby rodzina miała owoce, a pszczoły pożytki. Mama Andrzeja, Magdalena z domu Piebiak, zajmowała się prowadzeniem domu i wychowaniem 7 dzieci: Franciszka, Rocha, Andrzeja, Piotra, Marii, Stanisława i Katarzyny. 

Młodego Andrzeja rodzice posłali do szkoły w Lublinie. Skończył 4 klasy gimnazjum. Potem wybuchła wojna. Andrzej Szymanik jako poddany cesarza Franciszka Józefa wcielony został do CK Armii. Ponoć służył w intendenturze. Po zakończeniu wojny zakochał się i w 1919 roku ożenił. Młoda żona zmarła jednak podczas połogu. Andrzej mając 25 lat został wdowcem.   

 – Dziadek Jan miał duży drewniany dom. Jedną z izb, z osobnym wejściem, przeznaczono na działalność gospodarczą. Raz mieścił się tam sklep, innym razem izbę wynajmowano pod potrzeby szkoły. W tej izbie tato prowadził też bibliotekę. Miał nawet pieczątkę "Biblioteka Andrzeja Szymanika w Bukowinie" – opowiada Katarzyna Bajurka z Hrubieszowa, córka Andrzeja.  

W interesach Andrzejowi wiodło się dobrze. Przynajmniej nie narzekał. Miłości nie szukał.  Powiadał: "Miłość boli. Zawiodłem się na niej". Jego młodsi bracia i młodsze siostry założyły rodziny. On konsekwentnie trwał we wdowieństwie. Przyjaciele radzili mu: "Andrzeju, ożeń się ponownie, bo do końca życia będziesz takim stryjkiem dla wszystkich".

 – W Tarnogrodzie, niedaleko Bukowiny za mąż wyszła jego starsza siostra Franciszka. Mój ojciec często zaglądał do siostry. I tam poznał swoją przyszłą żonę, a moją mamę. Była młodsza od niego o 11 lat. Spodobała się ojcu, a on jej  – mówi pani Katarzyna.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GoskaTreść komentarza: Czarnek????a cóż to za persona!!! jakiż to autorytet może niech się willami zajmie a nie ZamościemData dodania komentarza: 15.04.2024, 23:01Źródło komentarza: Przemysław Czarnek poparł prezydenta Zamościa Andrzeja WnukaAutor komentarza: MartynaTreść komentarza: Jakie silne parcie na wygraną Pani miała. Jaka kompromitacja.Data dodania komentarza: 15.04.2024, 22:00Źródło komentarza: Trzeszczany: Zgrzewka piwa i czekolada za głos w wyborachAutor komentarza: aaTreść komentarza: To dopiero początki. Biedne dzieci przemeczone nauką, pracami domowymi - zaczną teraz jeszcze lepsze rzeczy czynić!!! Gratulacje dla p. ministy i innych " mądrych"!!!Data dodania komentarza: 15.04.2024, 17:34Źródło komentarza: MAKABRA! Kilku nastolatków pastwiło się nad ptakiem. Wrzucali go żywcem do wrzątku! [DRASTYCZNY FILM!]Autor komentarza: TrwTreść komentarza: No cóż, 19-latka pewnie sądziła, że lusterko służy tylko podczas pacykowania się na bóstwo.Data dodania komentarza: 15.04.2024, 15:45Źródło komentarza: Lipsko: Wypadek z udziałem audi i bmw. 4 osoby w szpitalu, w tym dzieciAutor komentarza: ZamościakTreść komentarza: Już się nie zastanawiam. Tylko Pan Zwolak. W żadnym mieście w Polsce NIE wygrał PiS. I nie wygra też w Zamościu...Data dodania komentarza: 15.04.2024, 15:00Źródło komentarza: Przemysław Czarnek poparł prezydenta Zamościa Andrzeja WnukaAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: A Zwolak ma poparcie wiekszości mieszkańców, czas działa na niekorzyść PiS-u bo ma wiekszość wyborców roszczeniowych czyli w wieku emerytalnym i patologię którzy nie mają wpływu na gospodarkę i dochody miasta.Data dodania komentarza: 15.04.2024, 14:45Źródło komentarza: Przemysław Czarnek poparł prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka
Reklama
Reklama