Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 19:59
Reklama
Reklama baner wyborczy Michał Mulawa

Niedziela wolna od handlu

Sejm przyjął 24 listopada (był to tzw. Black Friday, czyli święto zakupów lub jak kto woli "szaleństwa zakupowego") uchwałę, która najpierw ograniczy, a potem będzie zakazywać handlu w niedzielę. Pierwsze zmiany wejdą w życie 1 marca 2018 r.
Niedziela wolna od handlu

Autor: pixabay

– Z głęboką osobistą satysfakcją pragnę oświadczyć, że wzorem innych krajów starej Europy ograniczenie handlu w niedzielę także w Polsce, już za chwilę stanie się faktem – mówił w Sejmie RP, z wyraźną dumą, Janusz Śniadek (PiS), poseł sprawozdawca. 
Nie wszystkim to się spodobało. 

"Jedni będą zadowoleni, inni nie, ale po pewnym czasie każdy się przyzwyczai i nie odczuje zmiany... może" – pisał pan Damian na facebookowym profilu "Kroniki Tygodnia". 

"Sklepy mają być zamknięte, a wypłaty większe. Ciekawe skąd pracodawca ma na to wziąć pieniądze?" – pytała pani Kamila.
Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. "(Pracodawca) podniesie ceny. Nawet dla tych co dotychczas nie chodzili w niedzielę na zakupy" – wytłumaczył pan Damian. 

"Straci na tym zwykły Kowalski" – czytamy w innym wpisie. Czy te obawy są uzasadnione?

Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią ub. roku. Został przygotowany przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodził m.in. związek NZSS "Solidarność". Pod koniec marca ten obywatelski projekt poparł Rząd RP. Został on skierowany do dalszych prac z zastrzeżeniem, iż "warto rozważyć ewentualne, etapowe wprowadzenie zmian", co umożliwi "bieżącą analizę skutków społecznych i ekonomicznych nowych rozwiązań".

Jak to wygląda teraz? Według nowej, poprawionej i przeforsowanej w Sejmie ustawy, zakaz obejmie od 1 marca 2018 r. po dwie niedziele w każdym miesiącu: pierwszą i ostatnią (wcześniej zakładano, że będzie to druga i czwarta). To będzie początek. 

1 stycznia 2019 r. zostaną wprowadzone nowe zasady. Od tego czasu zakupy będą możliwe już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Natomiast rok później zakaz ma obowiązywać niemal we wszystkie niedziele (dopiero wówczas spełnione będą postulaty forsowane przez związek zawodowy "Solidarność"). Bo będą wyjątki. W siedem niedziel w roku będzie można się w sklepach zaopatrzyć w różne towary. To ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia (wtedy są organizowane wyprzedaże) oraz trzy przedświąteczne (w dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia i jedną przed Wielkanocą).

Zaplanowano też kary. Ustawa przewiduję grzywnę za złamanie przez pracodawców zakazu handlu w niedzielę. Będą to kwoty od 1 tys. zł aż do 100 tys. zł. "Niedzielny zakaz" nie będzie jednak obowiązywać we wszystkich placówkach. Każdy sklep będzie mógł w niedzielę pracować, jeśli za jego ladą stanie właściciel. Handlować będzie można nadal m.in. na stacjach benzynowych, w cukierniach, piekarniach, lodziarniach w sklepach z pamiątkami oraz na rolniczych giełdach. Towary nabędziemy także na dworcach kolejowych i lotniskach. 

Co ważne, zakaz nie będzie obowiązywał w sklepach internetowych.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: Bolszewicy.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: Jasio 1 cy.Treść komentarza: Rząd chce by dzieci były GŁUPIE na POziomie ich ministrów ! Nie może być obywatel mądrzejszy od ministry , głupi obywatel to obywatel łatwo dający się manipulować ! To taki typowy wyborca platformy obywatelskiej - tuman POspolity ! Na wzór szefa partii :)Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:42Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: trwTreść komentarza: Ocena z religii nie była wliczana do średniej, kiedy ja chodziłem do liceum 30 lat temu. Widać jak kościół kat. rozszerzył swoje wpływy. Dobrze, że zostaną one należycie ukrócone.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:35Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: BeckerTreść komentarza: Oby tym razem fontanna była sprawna dłużej niż kilka tygodni.... szczególnie w sezonie turystycznymData dodania komentarza: 27.03.2024, 20:41Źródło komentarza: Zamość: Ruszyły prace przy fontannie. W czerwcu ma już działaćAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Rozmowa z krzesłem zawsze kończt się bezsensem.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 19:19Źródło komentarza: W środę strajk generalny rolników w całej Polsce [MAPA] Możliwe utrudnienia w gm. SitnoAutor komentarza: Pociesznie są ci komuniści z GW i wy za nimiTreść komentarza: ,,chcą wolnego w Wolny Piątek"Data dodania komentarza: 27.03.2024, 18:27Źródło komentarza: Czy Polacy chcą wolnego w Wielki Piątek? Sondaż dał jednoznaczną odpowiedź
Reklama
Reklama