Wykorzystaj piękno i młodość ukryte w Twojej Krwi

  • 24.11.2017, 10:33 (aktualizacja 24.11.2017 10:36)
  • zt
Wykorzystaj piękno i młodość ukryte w Twojej Krwi
Rozmowa z Jolantą Budzyńską-Włodarczyk – drem n. med., dermatologiem, specjalistą medycyny estetycznej z Centrum Medycznego Dermedica w Zamościu.

„Wampirzy lifting” brzmi tajemniczo i może budzić strach…

– To prawda nazwa może budzić niepokój, ale zupełnie niepotrzebnie. Jest to jeden z zabiegów medycyny estetycznej, do którego wykorzystywane jest odwirowane osocze bogatopłytkowe pobrane z krwi pacjenta. Jest to bardzo bogate źródło czynników wzrostu, które stymuluje komórki macierzyste do regeneracji. Zabieg ten określany jest również jako „eliksir młodości”.

W Polsce od niedawna słyszy się o tym zabiegu, ale ostatnio coraz więcej o nim w mediach.

– Zabieg wykorzystywany jest od kilkunastu lat w chirurgii rekonstrukcyjnej, ortopedii, w celu przyspieszenia procesu regeneracji oraz odnowy tkanek. W medycynie estetycznej dodatkowo korzystamy z właściwości osocza do pobudzenia fibroblastów, dzięki którym powstaje nowy kolagen. Dzięki temu uzyskujemy poprawę struktury i właściwości skóry bez efektu maski. Od 2004 roku sprawdza się za granicą jako jeden z popularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. W Polsce to rzeczywiście nowy trend, ale coraz więcej polskich celebrytek publicznie przyznaje się do korzystania z dobra, jakim jest nasza własna krew np. Joanna Krupa.

A na jakie konkretnie efekty możemy liczyć, decydując się na zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego?

– Podawanie odwirowanego osocza bogatopłytkowego w odpowiednie warstwy skóry uruchamia proces stymulujący komórki macierzyste do namnażania oraz stymulacji fibroblastów do produkcji nowego kolagenu. Jako naturalny biostymulator osocze poprawia ogólne ukrwienie skóry, przywraca skórze utracony blask, zwiększenie napięcia i elastyczności skóry, służy do przyspieszenia procesów gojenia, świetnie wygładza wszelkiego rodzaju bruzdy i zmarszczki, pobudza skórę do regeneracji. Należy także podkreślić, że zabiegi z osoczem są zalecane w terapii wypadania włosów i łysienia. Ponadto jest ono wykorzystywane do regeneracji stawów i leczenia urazów ortopedycznych.

W jakie partie ciała można podać osocze bogatopłytkowe?

– Najczęściej osocze wstrzykuje się w twarz, szyję, grzbietową powierzchnię dłoni, nasi pacjenci korzystają również z zabiegów na owłosionej skórze głowy (w przypadku wypadania włosów, łysienia), a także przy redukcji rozstępów i wiotkości brzucha. Nowością w naszej placówce jest podawanie osocza bezpośrednio do bolących, wymagających regeneracji stawów.

Kiedy możemy się zdecydować na taki zabieg? Czy istnieją ograniczenia wiekowe?

– Wiek nie gra roli, możemy zacząć wykonywanie takich zabiegów już u osób ok. 25 roku życia w celu zapobiegania starzeniu skóry i stosować je u osób starszych, nawet po 70 r.ż. Zabieg jest dla każdego, kto chce pozbyć się oznak starzenia takich jak: zmarszczki, bruzdy, kurze łapki, zapadnięta, wiotka skóra. Jeśli występują blizny potrądzikowe i chcemy wyrównać strukturę skóry to również jest to zabieg polecany. „Wampirzy lifting” wykonujemy również wtedy, gdy skóra jest zmęczona, wysuszona, a kolor nie jest jednolity i chcemy przywrócić witalność i blask skórze.

Jak długo efekty zabiegu się utrzymują? Jak często zabieg należy powtarzać?

– Efekt widoczny jest już po pierwszym zabiegu, a najlepszy rezultat zauważamy po kilku tygodniach. Z upływem czasu efekty są coraz lepsze, gdyż skóra sama zaczyna „pracować”. W zależności od rodzaju zmian i indywidualnych potrzeb zabieg możemy powtarzać co 1, 3 lub 6 miesięcy. Efektem jest naturalnie wypoczęta skóra. Pacjentki często opowiadają, jak koleżanki pytają „Kiedy wróciłaś z urlopu? Gdzie odpoczywałaś?” Zabieg nie wywołuje efektu sztucznej maski.

Czy każdy może sobie pozwolić na „wampirzy lifting”?

– Może łatwiej będzie wymienić u kogo nie możemy takiego zabiegu wykonać. Otóż osoby w ciąży, matki karmiące, osoby z chorobą krwi lub chorobą nowotworową, osoby w trakcie infekcji wirusowych (opryszczka) lub bakteryjnych oraz osoby, które przyjmują leki rozrzedzające krew nie zostaną zakwalifikowane do zabiegu. Natomiast wszyscy pozostali jak najbardziej mogą skorzystać z zabiegu. Ważne jest to, że czasem „wampirzy lifting” to jedyny zabieg, któremu mogą poddać się alergicy, gdyż własna krew nie uczula.

Jak długi jest okres rekonwalescencji po zabiegu?

– Dużą zaletą zabiegu z osoczem jest fakt, że nie wymaga on specjalnego okresu rekonwalescencji. Po zabiegu występuje zaczerwienie, obrzęk, niekiedy siniaki, ale nie jest to nic, co wyklucza pacjentów z normalnego funkcjonowania. Pierwszy zabieg proponuję jednak wykonać np. w piątek, aby w poniedziałek spokojne można było pójść do pracy.

Pobieranie krwi, odwirowanie, dodawanie aktywatorów to czyni zabieg bardzo skomplikowanym.

– Tak, zabieg ma złożoną procedurę wykonywania. Ponadto muszą zostać zachowane należyte warunki sterylności, dlatego zabieg powinien być wykonywany przez specjalistę medycyny estetycznej w odpowiednich warunkach. Daje to pacjentom gwarancję bezpieczeństwa.

Podsumowując, możemy powiedzieć, że sekret młodości tkwi w naszej krwi?

– Dokładnie tak.

Dziękuję za rozwiązanie wątpliwości dotyczących „wampirzego liftingu”. Teraz nie jest to już takie straszne.

– Dziękuję. Cieszę się, że mogłam przybliżyć czytelnikom KT jeden z najbardziej efektywnych zabiegów medycyny estetycznej.

Rozmawiał zt

 

zt
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe