Marek G. już na wolności, sąd uchylił areszt (AKTUALIZACJA)

  • 21.11.2017, 08:00 (aktualizacja 21.11.2017, 12:08)
  • ak
Marek G. już na wolności, sąd uchylił areszt (AKTUALIZACJA) Kadr z YouTube
Został aresztowany i miał spędzić za kratkami co najmniej 2 miesiące. Ale decyzją sądu Marek G., b. prezydent Zamościa i b. szef Rady Nadzorczej Grupy Azoty, odzyskał wolność. Nadal jest podejrzany, a warszawska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie afery korupcyjnej, w którą G. jest zamieszany.

Do zatrzymań doszło na początku października. Wtedy agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Lublina wpadli na trop działającej już kilka miesięcy grupy, w której działali m.in. pracownik gdańskiej Grupy Lotos Aleksander I. i warszawski prezes spółki z branży energetycznej Andrzej M., którzy mieli oferować "pomoc" w załatwieniu długoterminowych kontraktów na zakup przez Grupę Lotos biokomponentów. Inwestor, który był zainteresowany umowami, miał dokapitalizować spółkę warszawskiego biznesmena, ale też obu swoim wspólnikom przekazywać prowizję od sprzedaży biopaliw.

Na podobnej zasadzie miała wyglądać współpraca z grupą Azoty – na czele jej Rady Nadzorczej stał od 2016 roku Marek G. Układ z nim miał zagwarantować pominięcie obowiązujących w spółce procedur. Były wojewoda zamojski i prezydent Zamościa, jak ustalili agenci CBA, miał nadzorować interes z Grupą Azoty w zamian za około 5 procent kwoty od wielomilionowych kontraktów.

Marek G. oraz biznesmen Andrzej M. usłyszeli zarzuty m.in. powoływania się na wpływy w Grupie Azoty S.A. i żądania korzyści majątkowych sięgających wielu milionów złotych.

Zaraz po zatrzymaniu podejrzanych Prokuratura Okręgowa w Warszawie złożyła wniosek o areszt dla wszystkich. Sąd się na to zgodził, ale na początku tego miesiąca sytuacja się zmieniła. 

 – Postanowieniem z dnia 6 listopada 2017 r. Sąd Okręgowy w Warszawie w wyniku rozpoznania zażalenia obrońcy podejrzanego, uchylił środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania zastosowany wobec Marka G. postanowieniem Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa. Postanowienie jest prawomocne – poinformował nas Łukasz Łapczyński, rzecznik stołecznej Prokuratury Okręgowej.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Już po zamknięciu tego wydania Kroniki Tygodnia otrzymaliśmy z Sądu Okręgowego w Warszawie odpowiedzi na pytania dotyczące decyzji o uchyleniu aresztu Markowi G. Publikujemy je w załączniku poniżej.

ak

Załączone pliki do pobrania (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe