Gm. Tyszowce: Babcia "Nastka" skończyła 100 lat

  • 14.11.2017, 15:16
  • roh
Gm. Tyszowce: Babcia "Nastka" skończyła 100 lat
Anastazja Leńczyk z kolonii Klątwy (gm. Tyszowce) skończyła 100 lat. Jubilatce zorganizowano wyjątkowe urodziny.

Na panią Anastazję od dziecka wszyscy mówili "Nastka" i tak zostało. Urodziła się 4 listopada w 1917 roku w Oszczowie koło Dołhobyczowa. Jej ojciec Jan Dunajczuk był stolarzem. Mama Katarzyna z domu Halejprowadziła dom i wychowywała piątkę dzieci. Oprócz Nastki były Helena, Genowefa, Janina oraz brat Zygmunt, którego zabili Ukraińcy podczas okupacji.

Swego męża Walerego Leńczyka Anastazja poznała koło kościoła w Oszczowie. Mieszkał trzy wioski dalej w Mianowicach (dziś na Ukrainie). Pobrali się w październiku 1939 roku.

 – Takiego męża jak on ze świecą szukać – wspomina pani Anastazja (Walery zmarł w 1999 roku).

Zamieszkali w Mianowicach przy teściach. Rok po ślubie urodził im się syn Antoni (znany bardziej jako Lesław). Żyli skromnie, ale zgodnie. Pani Anastazja chodziła do Sokala 15 kilometrów w jedną stronę handlować masłem, mlekiem. Z powrotem przynosiła naftę i sól, które sprzedawała z zyskiem na targu w Dołhobyczowie.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

roh

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jerzy,Ryszard Styś
Jerzy,Ryszard Styś 24.11.2019, 12:14
moja ciocia///
PraWnuczka Kasia
PraWnuczka Kasia 14.11.2017, 16:50
Kochana prababcia <3

Pozostałe