Dbajmy o oczy

  • 7.11.2017, 06:25
  • wd
Dbajmy o oczy
Gorzej widzimy, bolą nas oczy, potrzebujemy zrobić rutynowe badanie, np. do prawa jazdy? Nie ma wyjścia. Trzeba się udać do okulisty. Najlepiej sprawdzonego i polecanego.

Podstawowym badaniem okulistycznym jest sprawdzenie ostrości widzenia, do którego wykorzystywane są specjalne tablice, na których znajdują się różnej wielkości optotypy, czyli literki, cyferki lub obrazki (dla dzieci). Pacjent czyta je każdym okiem osobno, siedząc lub stojąc w odległości 5 m od tablicy. W praktyce klinicznej za prawidłową uważa się ostrość wzroku 1,0 (oznacza to, że pacjent czyta 10/10 rzędów znaków z tablicy). Jeśli lekarz stwierdzi obniżenie ostrości wzroku poniżej normy, będzie starał się dobrać odpowiednią korekcję okularową (przymierzane są wówczas różne szkła aż do znalezienia najbardziej poprawiających widoczność). 

Do szybkiej oceny wady wzroku wykorzystuje się często refraktometr automatyczny –  badanie popularnie znane jako "komputerowe badanie wzroku". 

Przed szczegółowym badaniem oka lekarz wykonuje jeszcze pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Szczegółowe badanie polega na sprawdzeniu ustawienia gałek ocznych i ich ruchomości, następnie badania w lampie szczelinowej. To urządzenie wyposażone w system optyczny powiększający obraz, dzięki czemu lekarz jest w stanie dokładnie ocenić poszczególne odcinki oka. Badanie to jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne. 

Niewielkim dyskomfortem może być światło, które okulista kieruje na oko i które może trochę "oślepiać" pacjenta. Badanie to trwa klika minut, w trakcie których specjalista bada każde oko oddzielnie. Do zbadania dna oka musi zastosować krople, które rozszerzą źrenice, dlatego najlepiej na badanie wzroku nie wybierać się samochodem. 

 Skąd biorą się nasze problemy ze wzrokiem?

 – Poza wadami wrodzonymi, naszemu wzrokowi nie służy długie przesiadywanie przed ekranem komputera, tabletu czy smartfona. Oczom szkodzi zbyt słabe i zbyt mocne światło, przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, smog, pył i kurz w powietrzu, chlor i sól w wodzie oraz środki chemiczne. Również przebywanie w pomieszczeniach zbyt suchych, klimatyzowanych i niewietrzonych wpływa niekorzystnie na wzrok. Dlatego tak ważna jest odpowiednia codzienna higiena skóry okolic oczu oraz właściwy demakijaż w przypadku kobiet. Dbanie o wzrok musi mieć charakter kompleksowy. Również dieta ma na prawidłowe widzenie wpływ. Niewskazane jest palenie papierosów czy niewysypianie się. Dbając o oczy, powinniśmy chronić je przed promieniowaniem UV okularami przeciwsłonecznymi z dobrymi filtrami, a w pracy nosić okulary ochronne lub gogle. Należy także dbać o odpowiednią ilość światła podczas czytania i pamiętać o regularnych badaniach wzroku – mówi lek. okulista Danuta Prządka.

 W Zamościu przy ul. Wyszyńskiego 1 (w Kauflandzie) w Salonie Optycznym "OKO" znajduje się Gabinet Okulistyczny lek. okulisty Danuty Prządki. Polecany przez wielu pacjentów lekarz przyjmuje w czwartki (w godz. 15-19) i soboty (w godz. 13-19). Rejestrować można się telefonicznie pod numerami: 788 821 641 lub 84 542 18 30. Lek. Danuta Prządka wykonuje badania ostrości wzroku, refrakcji oka, dna oka, ciśnienia wewnątrzgałkowego, a w razie potrzeby dobiera okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe.  

Pamiętajmy, że badanie okulistyczne trwa kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Nie bójmy się więc kontrolnych wizyt u okulisty i nie odkładajmy ich na później, zwłaszcza jeśli coś niepokojącego dzieje się z naszym wzrokiem. 

Artykuł sponsorowany

wd
Podziel się:
  • TAGI:


Pozostałe