Grodzisko w Sąsiadce. Na rubieżach polskości

  • 9.11.2017, 07:00
  • bn
Grodzisko w Sąsiadce. Na rubieżach polskości Stowarzyszenie Grodzisko Sąsiadka Dawny Sutiejsk
Stary gród w Sąsiadce (dawny Sutiejsk) miał kiedyś wielkie znaczenie militarne i prestiżowe. Był także ważnym ośrodkiem handlowym na szlaku z Krakowa do Kijowa. Uważa się, że należał on do słynnych, wczesnośredniowiecznych Grodów Czerwieńskich, które były "przedmiotem ostrej rywalizacji" polsko-ruskiej. Na pewno ten niezwykły ośrodek miał związek z początkami polskiej państwowości.

W 2016 r. powstało Stowarzyszenie "Grodzisko Sąsiadka – Dawny Sutiejsk". Jego prezesem jest Beata Kacprzak. Stowarzyszenie skupia obecnie ok. 20 członków oraz wielu sympatyków. To głównie mieszkańcy Sąsiadki oraz innych miejscowości z gminy Sułów. Promują oni wczesnośredniowieczną historię Sąsiadki (m.in. poprzez wykłady i prelekcje), a w lipcu zorganizowali piknik archeologiczny (uczestniczyli w nim członkowie grup rekonstrukcyjnych oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości). Członków stowarzyszenia wspiera m.in. Urząd Gminy Sułów oraz miejscowa biblioteka. Po ich opieką (i ochroną) znajduje się obecnie stary gród Sutiejsk. Nie tylko. 

– Niedaleko grodziska powstała jakiś czas temu wiata, z której mogą korzystać turyści, postawiliśmy także palisadę. Obok stanęły tablice informacyjne dotyczące grodziska – wylicza Ryszard Pietrykowski, przewodniczący Rady Gminy Sułów, członek zarządu stowarzyszenia.

– W przyszłym roku chcemy otworzyć także jedną z chat, które stały kiedyś w obrębie dawnego grodziska. Zamierzamy zrobić to na podstawie wskazówek archeologów. Będzie to, mamy nadzieję, jedna z atrakcji przyszłorocznego pikniku w Sąsiadce (odbędzie się na początku lipca – przyp. red.). W planach jest także budowa wysokiej platformy widokowej z której będzie można oglądać wały dawnego grodziska oraz całą okolicę. 

Działania członków stowarzyszenia wspiera dr Joanna Kalaga z Uniwersytetu Warszawskiego (była uczennicą Zofii Wartołowskiej; w 2013 r. wydała swoją książkę na temat Sutiejska). Chodzi nie tylko o organizowanie pikników i imprez edukacyjnych. 

Mieszkańcy Sąsiadki czują się odpowiedzialni za "swoje" grodzisko. Dlatego są wyczuleni na wizyty... nieproszonych gości (np. rabusiów z wykrywaczami metali) czy wandali, którzy mogliby niszczyć średniowieczne pozostałości. Bo nadal jest o co walczyć.

– Jesteśmy przekonani, że grodzisko w Sąsiadce kryje jeszcze wiele tajemnic – przekonuje Ryszard Pietrykowski. – Na pewno istniało obok cmentarzysko, które nie zostało dotąd odkryte (o wspominanych w źródłach pochówkach w drewnianych kłodach mieszkańcy Sąsiadki nie słyszeli – przyp. red.). Być może istniało w miejscu, gdzie są teraz współczesne zabudowania wsi... To wszystko jest tajemnicze, fascynujące. Takiego dziedzictwa nie wolno zaprzepaścić. Także po to jest nasze stowarzyszenie. 

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

bn
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Yanek
Yanek 14.11.2017, 01:13
Ludzie zapominają, ale w naszym regionie na tzw. obecnej zamojszczyźniej najważniejszymi miejscowościami z punkty historycznego są: Grodek (koło Hrubieszowa) nazywany dawniej Wołyniem, to właśnie od tej miejscowości wzięła się cała nazwa regionu Wołyń. Dalej należy wymienić Czermno, to dawny Czerwieńsk - gród od którego pochodzi nazwa Grody Czerwieńskie. Oprócz tego mamy Grabowiec, dawne duże miasto królewskie i siedziba władz powiatu grabowieckiego rozciągający swoje terytorium na większą część dzisiejszej zamojszczyzny. Na końcu wspomnieć należy o tym, który wszystko scalił w naszym regionie a wiec mieście Bełz - które było województwem bełskim - w którego granicach leżał m.in. Grabowiec, Gródek (Wołyń) Czermno (Czerwieńsk), Lubaczów, Stary Zamość czy Hrubieszów.
Warto dodać, że jeżeli szukamy poprzedników obecnej zamojsczyzny, to powinniśmy zerkać na ziemię bełską bo to na niej ulokowany został Zamość.

Pozostałe