Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 04:12
Reklama

Tarnawatka wreszcie ma herb

Herb gminy Tarnawatka na urzędowych dokumentach pojawi się już w listopadzie. Niewykluczone, że na budynku urzędu gminy załopocze także gminna flaga. Na widok wójta Piotra Pasiecznego w insygniach władzy, czyli w złotym łańcuch, mieszkańcy będą musieli jednak poczekać.
Tarnawatka wreszcie ma herb

Rada Gminy Tarnawatka uchwałę w sprawie ustanowienia herbu, flagi, pieczęci, sztandaru i insygniów gminy przyjęła 27 września, po uzyskaniu pozytywnej opinii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Uchwała została już opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego. To oznacza, że zacznie obowiązywać od początku listopada.

Herb gminy Tarnawatka to "w polu czerwonym tarczy klucz srebrny (biały) i takiż miecz ze złota (złotą) rękojeścią i jelcem skrzyżowane ze sobą w skos". Autorem herbu jest dr hab. Henryk Seroka, pracownik naukowy UMCS w Lublinie, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Heraldycznego.  

Jak wyjaśnia dr hab. Henryk Seroka, herb gminy nawiązuje do kościoła parafialnego w Tarnawatce noszącego wezwanie świętych Piotra i Pawła. Wizerunki klucza i miecza z herbu gminy nawiązują zaś swymi kształtami do wyobrażeń widniejących w witrażu kościoła parafialnego w Tarnawatce.

"W heraldyce polskiej wezwanie głównego kościoła (farnego, kolegiackiego, katedralnego) często dostarczało motywów do utworzenia herbu, które odbywało się z odwołaniem do wyobrażeń postaciowych świętych patronów lub poprzez odpowiednie ich symbole zwane atrybutami" – uzasadnia autor herbu.

 

Święci na sztandarze

Oprócz herbu, Henryk Seroka zaprojektował sztandar gminy Tarnawatka. Z jednej strony to płat koloru białego, pośrodku którego widnieje herb gminy oraz napis czerwony Gmina Tarnawatka. Na sztandarze po tej stronie widnieje "herb gminy oraz wizerunek postaci świętych Piotra i Pawła z obydwu stron tarczy herbowej, wspartych jedną dłonią na tarczy i Biblii w drugiej". Płat sztandaru z drugiej strony, czyli na lewo od drzewca, jest koloru czerwonego i przedstawia wizerunek Orła Białego, jako godła państwowego pośrodku. Określono, że głowica sztandaru ma grot srebrzysty, w którym widnieje klucz i miecz jako figury herbu gminy. Płaty sztandaru obwiedzione są frędzlą złocistą o długości około 8 cm.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlexTreść komentarza: Widać, że hotel nie jest już dochodowy...szukają nowego źródła utrzymania a określanie go luksusowym to nadużycie. Kasyno to tylko problemy.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 14:09Źródło komentarza: Nie będzie kasyna w Hrubieszowie. Radni zagłosowali "przeciw"Autor komentarza: aiTreść komentarza: efekt tuska wszędzie - nawet w Hrubieszowie, a po co pociąg jak mamy go w berlinie :)))Data dodania komentarza: 23.04.2024, 12:44Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Pan burak jako proboszcz doskonale wie ile dzieci zwłaszcza chłopców idzie do pierwszej komunii.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 11:06Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: Bolszewickie mediaTreść komentarza: "I dodaje, że w klasie jej córki jest 19 dzieci. A do komunii idą 4 klasy. I od każdego dziecka jest 1000 złotych.". Naprawdę ? Dotychczas wasza bolszewicka narracja była taka, że mało kto uczęszcza na religię. Coś jesteście chorągiewkami towarzyszeData dodania komentarza: 23.04.2024, 09:25Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: KateTreść komentarza: Nie chcesz nie dawaj nie znasz wszystkich szczegółów to nie zabieraj głosu Gdyby nie potrzebowali to by nie zbieraliData dodania komentarza: 23.04.2024, 06:20Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: EhhTreść komentarza: To co juz prawka nie zabieraja? Czy to jakies ulgi !?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 22:32Źródło komentarza: Gm. Tomaszów: Pirat drogowy w Jezierni. Miał 200 km/h na liczniku
Reklama
Reklama