Tarnawatka wreszcie ma herb

  • 01.11.2017, 07:00
  • Robert Horbaczewski
Tarnawatka wreszcie ma herb
Herb gminy Tarnawatka na urzędowych dokumentach pojawi się już w listopadzie. Niewykluczone, że na budynku urzędu gminy załopocze także gminna flaga. Na widok wójta Piotra Pasiecznego w insygniach władzy, czyli w złotym łańcuch, mieszkańcy będą musieli jednak poczekać.

Rada Gminy Tarnawatka uchwałę w sprawie ustanowienia herbu, flagi, pieczęci, sztandaru i insygniów gminy przyjęła 27 września, po uzyskaniu pozytywnej opinii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Uchwała została już opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego. To oznacza, że zacznie obowiązywać od początku listopada.

Herb gminy Tarnawatka to "w polu czerwonym tarczy klucz srebrny (biały) i takiż miecz ze złota (złotą) rękojeścią i jelcem skrzyżowane ze sobą w skos". Autorem herbu jest dr hab. Henryk Seroka, pracownik naukowy UMCS w Lublinie, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Heraldycznego.  

Jak wyjaśnia dr hab. Henryk Seroka, herb gminy nawiązuje do kościoła parafialnego w Tarnawatce noszącego wezwanie świętych Piotra i Pawła. Wizerunki klucza i miecza z herbu gminy nawiązują zaś swymi kształtami do wyobrażeń widniejących w witrażu kościoła parafialnego w Tarnawatce.

"W heraldyce polskiej wezwanie głównego kościoła (farnego, kolegiackiego, katedralnego) często dostarczało motywów do utworzenia herbu, które odbywało się z odwołaniem do wyobrażeń postaciowych świętych patronów lub poprzez odpowiednie ich symbole zwane atrybutami" – uzasadnia autor herbu.

 

Święci na sztandarze

Oprócz herbu, Henryk Seroka zaprojektował sztandar gminy Tarnawatka. Z jednej strony to płat koloru białego, pośrodku którego widnieje herb gminy oraz napis czerwony Gmina Tarnawatka. Na sztandarze po tej stronie widnieje "herb gminy oraz wizerunek postaci świętych Piotra i Pawła z obydwu stron tarczy herbowej, wspartych jedną dłonią na tarczy i Biblii w drugiej". Płat sztandaru z drugiej strony, czyli na lewo od drzewca, jest koloru czerwonego i przedstawia wizerunek Orła Białego, jako godła państwowego pośrodku. Określono, że głowica sztandaru ma grot srebrzysty, w którym widnieje klucz i miecz jako figury herbu gminy. Płaty sztandaru obwiedzione są frędzlą złocistą o długości około 8 cm.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Robert Horbaczewski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe