Kwestujemy, pomagamy...

  • 31.10.2017, 05:33
  • mk, bn, lew, par, roh
Kwestujemy, pomagamy...
1 i 2 listopada, na cmentarzach w naszym regionie pojawią się wolontariusze. Po raz kolejny będą zbierać pieniądze na renowację starych pomników, nagrobków i krzyży.

W tym roku Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu będzie zbierał fundusze na renowację zamojskiej nekropolii już po raz jedenasty. Jak co roku, 1 listopada od godz. 8 do 18, na cmentarzu parafialnym kwestować będą m.in. dziennikarze, artyści, ludzie kultury, sportu, samorządowcy, politycy, przedstawiciele oświaty, grup rekonstrukcyjnych, przedsiębiorcy, lekarze, prawnicy, członkowie stowarzyszeń katolickich, harcerze i zuchy.

W ubiegłym roku, podczas X jubileuszowej zbiórki, kwestowało ok. 120 osób. Zebrano 18 tys. 134 złote i 10 gr. Ponadto w puszkach kwestarskich znalazło się 12 zagranicznych monet: kopiejki, stotinki, pensy, euro i eurocenty.

Do tej pory dzięki zgromadzonym podczas kwest środkom udało się wyremontować 25 nagrobków, dwie barokowe kamienne latarnie oraz zabytkową kamienną ławeczkę. Z funduszy zebranych w roku ubiegłym wyremontowano: nagrobek Bronisławy ze Strzyżowskich Ułasewicz zm. w 1909 r. i nagrobek Bobiarczukowej zm. w 1906 r. Prace wykonała Pracownia Konserwacji Zabytków M. Filip A. Filip s.c.

 – Corocznym celem zbiórki jest ratowanie zabytkowych zniszczonych, rozpadających się i niemających opiekunów nagrobków. Dziękujemy za ubiegłoroczną hojność i prosimy o przychylność dla kwestujących w tym roku – mówi Łukasz Kot, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu. – Wszystkich nagrobków, które wymagają opieki, jest ok. 200. To obiekty wpisane na listę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jest też komisja pod przewodnictwem pana Stanisława Orłowskiego, która będzie decydować o tym, które z nagrobków będą remontowane. Kiedy zbiórka się zakończy, zobaczymy ile mamy środków i wspólnie zastanowimy się, co trzeba najpilniej wyremontować – dodaje Kot.

Więcej o kwestach na cmentarzach w całym regionie, m.in. w Hrubieszowie, Tomaszowie Lubelskim, Zwierzyńcu, Łukowej piszemy w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

mk, bn, lew, par, roh

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe